Zavod ishchilarining sog'lig'iga e'tibor
“Birinchi rezinotexnika zavodi” MCHJ ishchilarining mehnat sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirishni davom ettirmoqda. Fevral oyida zavod oshxonasida yuqori sifatli ratsional ovqatlanishni tashkil etish boshlangandi. "BRZ" MChJ sexlar, uchastkalar va boshqa bo'limlar xodimlari uchun bepul to'liq issiq ovqat tashkil etishni o'shandan beri davom ettirib kelmoqda.
Tushlik tanaffusi boshlanadi. Jadvalga ko'ra, barcha bo'linmalar ishtiyoq bilan zavod oshxonasiga tushlik qilishga otlanishdi. Bu yerda ularni allaqachon mazali to'yimli taom, choy, salatlar kutishmoqda. Xodimlar uchun birinchi va ikkinchi taomlar taklif etiladi. Ovqatlanish xonasining mehmonlari patnislar olib, saf tortadilar. Choy, salatlar va issiq ovqatlarni tanlaydilar.
Yangilangan oshxonada ish qizg‘in davom etmoqda. Oshpazlar kuniga 600 dan ortiq  ishci xodimlarni mazali ovqatlar bilan siylashi kerak. Zavod oshxonasi - umumiy ovqatlanish joyi bo'lib,  tez sur'atlar bilan ishlaydi. Mahsulotlarni tayyorlash, idishlarni tayyorlash va ularni menyuda taqdim etish uning ishining bir qismidir. Boshqa qismi tushlik tanaffusining oxirida boshlanadi: mehmonlardan keyin qolgan barcha oshxona anjomlari hamda idish-tovoqlarni yuvish kerak.
Tungi smena ishchilari uchun yana taom tayyorlanadi. Bugungi kunda “BRZ” MCHJ qoshidagi oshxona ma’muriyati direktor D.Tillaxo‘jayev boshchiligida idish-tovoqlar sifatini doimiy nazoratda ushlab, xizmat ko‘rsatish madaniyatini yuksaltirish bilan birga zavod ishchilarining talabini imkon qadar qondirishga harakat qilmoqda.
Oshxonada nafaqat oshpazlar va oshxona ishchilari, balki xizmat ko'rsatish tizimi ham yangilandi. Bu yerda tarqatish liniyasi yangilandi, muzlatkichli vitrina o‘rnatildi, idish-tovoqlar kerakli miqdorda yangilandi, bufetga yangi sovutgich kameralari hamda turli xil ichimliklar va shirinliklar solingan vitrina o‘rnatildi. Bundan tashqari, zalning ichki qismi yangilandi, qo‘shimcha zarur mebellar xarid qilindi. Jonli burchak ham mavjud. Zavod oshxonasiga tashrif buyuruvchi ishchi xodimlar maroqli dam olishlari uchun bedana va kanareykalarning sayrashidan mamnun.
– Jamoamiz taom tayyorlashda, har kuni jonbozlik ko‘rsatishga astoydil harakat qilmoqda, xodimlar yaxshi ishtaha bilan ovqatlansa  ishimiz uchun chin dildan minnatdorchilik bildirsa, ayniqsa yoqimli,– deydi zavod oshxonasi direktori o‘rinbosari E.Quranboyev.
Bizning oshxonamiz barcha zamonaviy standartlarga javob beradigan shinam ovqatlanish inshootidir. Bularning barchasi zavod ishchilari uchun   o'z ish joylarida ham, tushlik tanaffuslarida ham o'zlarini qulay his qilishlari uchun qilingan, chunki biz hayotimizning ko'p qismini ishda o'tkazamiz.
– Oshxonaning yoqimli interyeri, oshpazlar va oshxona ishchilari jamoasining do‘stona tabassumlari hamda mazali taomlar bilan yaratilgan do‘stona muhit muvaffaqiyatli ishimizga fidoyiligimiz garovidir. Oshxona xodimlariga, korxona ma’muriyati va kasaba uyushma qo‘mitasiga  taomlar tashkil etganliklari uchun, oshpazlarga esa har doim mazali taomlar uchun “Rahmat” demoqchiman, – deydi avtomobil shinalari ishlab chiqarish 102-sex ishchi xodimlari.
“Birinchi rezinotexnika zavodi” oshxona jamoasining to‘plangan tajribasi, ularning kasbiy mahorati, zamonaviy jihozlari, mehribon xodimlari va oziq-ovqat mahsulotlarini tayyorlash va tarqatish yaxshi tashkil etilgan tizimi pishirish boshlanishidan to to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarda sifatni qat’iy nazorat qilish imkonini beradi.
Zavodning barcha xodimlari bir joyda, bir xil menyu bo'yicha ovqatlanishadi.  Shuningdek, u korporativ ovqatlanishni tashkil etishdan daromad darajasini oshirishga yordam beradi va jamoada ishonchli munosabatlarni o'rnatishga xizmat qiladi.
Mehnat sharoitlarini doimiy ravishda yaxshilash, xodimlarning malaka va qobiliyatini oshirish, maksimal darajada ochiq va qulay mehnat sharoitlarini yaratish “Birinchi rezinotexnika zavodi” MChJ ijtimoiy siyosatini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.
Fursatdan foydalanib, har doim yangi va issiq ovqat uchun oshxonaning rahbarlari J.Ro‘zimetov va J. Salmanov, oshpazlar B. Xayitboyev, D. Mirxodiev, M. Mizyarova, U. G‘ulomov, qandolatchi S. Yunusova, xodimlar A. Eshonov, M. Ismoilovaga alohida minnatdorchilik bildiramiz!

С заботой о здоровье заводчан
На ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» продолжается реализация социально значимых проектов, направленных на улучшение условий труда заводчан. Февраль ознаменовался началом организации качественного рационального питания в заводской столовой. С тех пор на ООО «BRZ» организовано бесплатное полноценное горячее питание для работников участков, цехов и других подразделений.
Начинается обеденный перерыв. По графику все подразделения с задором отправляются на обед в заводскую столовую. Здесь их уже ждет вкусное полноценное питание, чай, салаты. На выбор предлагается и первое, и второе. Посетители столовой берут подносы и выстраиваются в очередь. Выбирают салаты, горячее и чай. Он обязателен...
Работа в обновленной столовой кипит. Ведь поварам ежедневно необходимо вкусно и сытно накормить свыше 600 человек за сутки. Заводская столовая — это заведение общественного питания, но работающее в гораздо более высоком темпе. Подготовка ингредиентов, приготовление блюд и их раздача по меню — лишь одна часть её работы. Другая часть начинается по окончании обеденного перерыва: всё, что осталось после гостей - утилизировать, нужно вымыть: подносы, стаканы, посуду и столовые приборы. И, разумеется, всю кухонную утварь. Затем вновь приступать к приготовлению блюд, но уже для ночной смены работников. Сегодня администрация столовой на ООО «BRZ» под руководством директора Д.Тилляходжаева старается максимально удовлетворять спрос заводчан, при этом держит под постоянным контролем качество блюд и совершенствование культуры обслуживания.
В столовой новая не только команда поваров и кух.работников, система обслуживания и подачи блюд. Здесь обновлена линия раздачи, установлены холодильная витрина, обновлена посуда в необходимом количестве, оборудован буфет новыми холодильными камерами и витриной с разнообразным ассортиментом напитков и сладостей. Кроме того, обновлен интерьер зала, приобретена дополнительно необходимая мебель. Также организован живой уголок. Уже сегодня посетителей заводской столовой радуют «песенки» перепелов и щебет канареек.
- Наша команда очень старается каждый день вкладывать частичку души в приготовлении блюд и в составлении меню, - говорит заместитель директора заводской столовой Э.Куранбаев.  Особенно приятно, когда с хорошим аппетитом работники кушают и искренне благодарят нас за труд.
Наша столовая – это уютный пункт общественного питания, который соответствует всем современным стандартам. Все это сделалось для заводчан, чтобы работники чувствовали комфорт, как на своих рабочих местах, так и во время обеденного перерыва, ведь мы проводим на работе большую часть нашей жизни.
- Приятный интерьер нашей столовой и дружеская атмосфера, созданная приветливыми улыбками коллектива поваров и кух.работников, а также вкусная еда, является залогом нашей успешной работы и полной трудовой самоотдачи. Хочется поблагодарить работников столовой, администрацию завода и профсоюзный комитет за организацию бесплатного питания, а поварам сказать “Спасибо” за всегда вкусные обеды, - говорят представители 102 цеха- цеха по производству автомобильных шин.
Наработанный опыт команды столовой ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» их профессионализм, современное оборудование, дружный коллектив и четко выстроенная система приготовления и раздачи питания позволяют осуществлять строгий контроль качества на всех этапах от начала приготовления блюд до непосредственной выдачи.
Сегодня в столовой нет границ и разделений. Весь персонал завода питается в одном месте, по одному меню. Нет никаких барьеров между сотрудниками. Это также способствует повышению уровня отдачи по организации корпоративного питания и служит созданию доверительных отношений в коллективе.
Постоянное улучшение условий труда, непрерывное развитие компетенций и умений персонала, создание максимально открытой и комфортной трудовой среды – ключевые векторы развития социальной политики ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi».
Пользуясь случаем, хочется сказать "Огромное спасибо!" за всегда свежее и горячее питание и выразить особую благодарность руководителям Ж.Рузиметову и Ж.Салманову, поварам Б.Хайитбаеву, Д.Мирходиеву, М.Мизяровой, У.Гуломову кондитеру С.Юнусовой, работникам А.Эшонову, М.Исмаиловой