Ushbu shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish siyosati (bundan buyon matnda «Siyosat» deb yuritiladi) «Birinchi rezinotexnika zavodi» Mas’uliyati cheklangan jamiyat (bundan buyon matnda «Operator» deb yuritiladi) Operator xodimlari bo’lmagan jismoniy shaxslarning shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishning maqsadlari, ro’yxati va usullarini belgilaydi va ommaviy manbalarda e’lon qilinadi, 02.07.2019 yildagi O’RQ-547-sonli «Shaxsga doir ma’lumotlar to’g’risida» Qonuni talablariga muvofiq ishlab chiqilgan (bundan buyon matnda «Qonun» deb yuritiladi).
Shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish - shaxsiy ma’lumotlarni to’plash, tizimlashtirish, saqlash, o’zgartirish, to’ldirish, foydalanish, taqdim etish, tarqatish, uzatish, shaxssizlashtirish va yo’q qilish bo’yicha bir yoki bir qator harakatlarni amalga oshirish.
Shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish aniq, oldindan belgilangan va qonuniy maqsadlarga erishish bilan cheklanadi. Shaxsiy ma’lumotlarni to’plash maqsadlariga mos kelmaydigan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga yo’l qo’yilmaydi.
Ushbu Siyosat https://www.brz.uz/ru veb-sayti uchun amal qiladi, Siyosatning ushbu versiyasi 01.11.2024 yildan amal qiladi.
2. Shaxsga doir ma’lumotlar subyektining huquqlari
Shaxsga doir ma’lumotlar subyekti:
- mulkdorda va (yoki) operatorda, shuningdek uchinchi shaxsda o’z shaxsga doir ma’lumotlari va ularning tarkibi mavjudligini bilish;
- mulkdordan va (yoki) operatordan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish to’g’risidagi axborotni so’rov bo’yicha olish:
- mulkdordan va (yoki) operatordan o’zining shaxsga doir ma’lumotlaridan foydalanish imkoniyatini berish shartlari to’g’risida axborot olish;
- o’zining shaxsga doir ma’lumotlariga nisbatan huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish masalalari yuzasidan vakolatli davlat organiga yoki sudga murojaat etish;
- o’z shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berish uchun rozilik berish va bunday rozilikni chaqirib olish, bundan ushbu Qonunda nazarda tutilgan hollar mustasno;
- o’zining shaxsga doir ma’lumotlarini shaxsga doir ma’lumotlarning hamma foydalanishi mumkin bo’lgan manbalarida tarqatilishi uchun mulkdorga va (yoki) operatorga, shuningdek uchinchi shaxsga rozilik berish;
- agar shaxsga doir ma’lumotlar to’liq bo’lmasa, eskirgan, noaniq bo’lsa, qonunga xilof ravishda olingan bo’lsa yoki ishlov berish maqsadlari uchun zarur bo’lmasa, mulkdordan va (yoki) operatordan o’zining shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berishni vaqtincha to’xtatib turishni talab qilish huquqiga ega.
Huquqlarni amalga oshirish uchun shaxsga doir ma’lumotlar subyekti Operatorning manziliga yozma murojaatni yuborishi mumkin, unda shaxsini yoki vakilning shaxsini tasdiqlovchi hujjat (hujjat turi, seriyasi va raqami, kim tomonidan va qachon berilganligi), F.I.Sh. yoki vakilning F.I.Sh., Operator bilan munosabatlarning mohiyati to’g’risidagi ma’lumotlar, bu subyektning shaxsiy ma’lumotlariga ishlov berish faktini tasdiqlaydi, imzosi yoki shaxsga doir ma’lumotlar subyekti vakilining imzosi.
Subyekt toʻgʻrisidagi ma’lumotlar rozilik berilgan shaklda yoki yozma shaklda, shu jumladan elektron hujjat shaklida, shuningdek vakolatli davlat organi yoki sudning qarori bilan berilgan murojaat bo’yicha shaxsiy ma’lumotlarning ommaviy manbalaridan chiqarib tashlanishi mumkin.
Murojaat Operator joylashgan manzilga yuborilishi mumkin: 110200, O’zbekiston Respublikasi, Toshkent viloyati, Angren shahri, «Gulbog’» MFY, Sanoat zonasi, 96-uy
3.Shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish maqsadlari
Ushbu bo’limda Sayt foydalanuvchilarining shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berishning maqsadlari va muddatlari ta’riflangan. Ushbu maqsadlar doirasida Operator shaxsiy ma’lumotlarni to’playdi, yozadi, tartibga soladi, yig’adi, saqlaydi, aniqlaydi (yangilaydi, o’zgartiradi), chiqaradi, ishlatadi, uzatadi (beradi, kirishni ta’minlaydi), bloklaydi, o’chiradi, yo’q qiladi. Ushbu maqsadlar uchun ishlov berilgan ma’lumotlar maxsus, biometrik va genetik shaxsiy ma’lumotlarga taalluqli emas va avtomatlashtirilgan tarzda ishlov beriladi.
Shaxsiy ma’lumotlarni qayta ishlash maqsadlari:
3.1. Foydalanuvchiga Operator, sotiladigan tovarlar, ko’rsatiladigan xizmatlar, o’tgan aktsiyalar va maxsus takliflar to’g’risida ma’lumot berish.
Ushbu maqsadga erishish uchun quyidagi shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov beriladi:
• familiyasi, ismi, otasining ismi
• tug’ilgan sana;
• telefon raqami;
• elektron pochta manzili.
Ushbu shaxsiy ma’lumotlarga ishlov berishning huquqiy asosi subyektning shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga yozma Roziligi hisoblanadi.
Ushbu ma’lumotlar shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga Rozilik muddati davomida saqlanadi va ishlov beriladi va tashkilot tomonidan axborot tizimining o’rnatilgan vositalaridan foydalangan holda axborot tizimlaridan o’chirish orqali shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga Rozilik bekor qilinganidan keyin 30 kun ichida yo’q qilinadi.
Subyekt shaxsiy ma’lumotlarni ushbu Rozilik berilgan shaklda berishga Rozilikni bekor qiladi.
3.2 Fuqarolik shartnomasini tuzish va bajarish.
Ushbu shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish uchun huquqiy asos shartnoma hisoblanadi.
Ko’rsatilgan ma’lumotlar shartnomaning amal qilish muddati davomida va u tuzilganidan keyin 5 yil davomida buxgalteriya hisobi va soliq hisobini yuritish uchun saqlanadi va ishlov beriladi.
Belgilangan ishlov berish muddatlari tugagandan so’ng, shaxsiy ma’lumotlar axborot tizimining o’rnatilgan vositalaridan foydalangan holda, axborot tizimlaridan o’chirish yo’li bilan yo’q qilinadi.
3.3. Saytga tashrif buyuruvchilarning qiziqish darajasini, Operator tomonidan ko’rsatilayotgan xizmat sifatini tahlil qilish.
Sayt cookie-fayllarni qayta ishlash texnologiyasidan foydalanadi - bu kichik matnli fayllar bo’lib, brauzer foydalanuvchi tashrif buyurgan saytlardan ma’lumotlarni yozib oladi. Ushbu ma’lumotlar saytga tashrif buyuruvchilarning harakatlari haqida ma’lumot to’plash, uning mazmuni va imkoniyatlari sifatini yaxshilash uchun ishlatiladi.
Istalgan vaqtda foydalanuvchi brauzer sozlamalarida parametrlarni o’zgartirishi mumkin, shunda brauzer barcha cookie-fayllarni saqlash, shuningdek ularni yuborish to’g’risida xabardor qilishni to’xtatadi. Bunday holda, saytning ba’zi xizmatlari va funktsiyalari ishlamay qolishi yoki to’g’ri ishlamasligi mumkin.
Operatorning cookie-fayllar siyosati https://brz.uz/ru/menu/politika-po-rabote-s-personalnymi-dannymi saytida ham nashr etilgan.
Sayt tashrif buyuruvchilarning qiziqish darajasini aniqlash uchun tashriflar statistikasi xizmatlaridan (Yandex.Metrica, Google Analytics) va anonim ma’lumotlarni to’playdigan va tahlil qiladigan boshqa shunga o’xshash vositalardan foydalanishi mumkin.
3.4. Shikoyat va da’volarga javoblar tayyorlash.
• yashash shahri va viloyati;
Ko’rsatilgan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishning huquqiy asosi - shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga Rozilik yoki shartnoma.
3.5. Shaxsiy ma’lumotlarni uchinchi shaxslar tomonidan ishlov berish
Xizmatlarni taqdim etish va ularning sifatini oshirish, shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishning belgilangan maqsadlariga erishish uchun Operator shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni yoki ma’lumotlarni uchinchi shaxslarga topshirishni topshirishi mumkin.
Shaxsiy ma’lumotlar uchinchi shaxsga o’tkazilgan taqdirda, Operator uch kun ichida subyektni yozma ravishda xabardor qiladi.
Operator ushbu shaxslar bilan tuzilgan shartnoma asosida shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni uchinchi shaxslarga topshirishga haqlidir. Operator nomidan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov beradigan shaxslar amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va himoya qilish tamoyillari va qoidalariga rioya qilishlari shart.
Shartnomada har uchinchi shaxs uchun shaxsiy ma’lumotlar ro’yxati, shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni amalga oshiruvchi yuridik shaxs tomonidan amalga oshiriladigan shaxsiy ma’lumotlar bilan bog’liq harakatlar (operatsiyalar) ro’yxati, ishlov berish maqsadlari belgilanadi, bunday shaxsning maxfiylikka rioya qilish va shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish paytida xavfsizligini ta’minlash majburiyati belgilanadi, shuningdek ishlov berilgan shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish talablari ko’rsatilgan.
4. Shaxsga doir ma’lumotlarning maxfiyligi
Operator amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno, sayt foydalanuvchilarining shaxsiy ma’lumotlarini ularning roziligisiz uchinchi shaxslarga oshkor qilmaydi yoki tarqatmaydi.
5. Shaxsga doir ma’lumotlarni himoya qilish
Operator qonunda va unga muvofiq qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarda nazarda tutilgan majburiyatlarning bajarilishini ta’minlash uchun zarur va etarli choralarni ko’radi.
Operator bunday majburiyatlarning bajarilishini ta’minlash uchun zarur va etarli bo’lgan chora-tadbirlar tarkibi va ro’yxatini mustaqil ravishda belgilaydi, xususan:
1. a) shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni tashkil etish uchun mas’ul shaxs tayinlangan;
2. b) shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va himoya qilish masalalari bo’yicha mahalliy hujjatlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan;
3. c) shaxsiy ma’lumotlar xavfsizligini ta’minlash uchun huquqiy, tashkiliy va texnik choralar qo’llaniladi:
• shaxsiy ma’lumotlarning axborot tizimlarida ishlov berish jarayonida shaxsiy ma’lumotlar xavfsizligiga tahdidlar aniqlangan;
• shaxsiy ma’lumotlarning axborot tizimida ishlov berilgan ma’lumotlarga kirish qoidalari belgilanadi, shaxsiy ma’lumotlar tizimida shaxsiy ma’lumotlar bilan amalga oshirilgan barcha harakatlarni ro’yxatga olish va hisobga olish ta’minlanadi.
1. d) shaxsiy ma’lumotlarning xavfsizligini va shaxsiy ma’lumotlarning axborot tizimlarining xavfsizlik darajasini ta’minlash bo’yicha ko’rilayotgan chora-tadbirlar ustidan nazorat amalga oshiriladi;
2. e) amaldagi qonunchilik talablari buzilgan taqdirda shaxsiy ma’lumotlar subyektiga etkazilishi mumkin bo’lgan zararni baholash, ko’rsatilgan zararning nisbati va Operator tomonidan amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan majburiyatlarning bajarilishini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar;
3. f) shaxsiy ma’lumotlarning moddiy vositalariga ruxsatsiz kirishni istisno qiladigan va shaxsiy ma’lumotlarning xavfsizligini ta’minlaydigan shartlar kuzatilgan;
4. g) shaxsiy ma’lumotlargai bevosita ishlov beradigan Operator xodimlari O’zbekiston Respublikasining shaxsiy ma’lumotlar to’g’risidagi qonun hujjatlari qoidalari bilan, shu jumladan shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish talablari, shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va himoya qilish masalalari bo’yicha mahalliy hujjatlar bilan tanishgan.
Ma’lumotlarning maxfiyligini va shaxsiy ma’lumotlarning himoya qilinishini ta’minlash uchun Operator tegishli IT muhitini saqlaydi va ruxsatsiz kirishning oldini olish uchun barcha zarur choralarni ko’radi.
6. Siyosat o’zgarishi
Operator istalgan vaqtda Siyosatga o’zgartirishlar kiritish huquqini o’zida saqlab qoladi va foydalanuvchilardan Siyosat yangilanishlarini muntazam ko’rib chiqishni so’raydi. Operator, agar bunday o’zgarishlar muhim va vositalar yordamida mavjud bo’lsa, Siyosatga o’zgartirishlar haqida xabar beradi.

ПОЛИТИКА В ОТНОШЕНИИ ОБРАБОТКИ ПЕРСОНАЛЬНЫХ ДАННЫХ
Настоящая политика обработки персональных данных (далее по тексту — «Политика») Общества с ограниченной ответственностью «Birinchi rezinotexnika zavodi» (далее по тексту — «Оператор») устанавливает цели, перечень и способы обработки персональных данных физических лиц, не являющихся сотрудниками Оператора, и публикуется в общедоступных источниках,  разработана в соответствии в требованиями Закона РУз. от 02.07.2019г. № ЗРУ-547 «О персональных данных» (далее - Закон).
Обработка персональных данных – реализация одного или совокупности действий по сбору, систематизации, хранению, изменению, дополнению, использованию, предоставлению, распространению, передаче, обезличиванию и уничтожению персональных данных.
Обработка персональных данных ограничивается достижением конкретных, заранее определенных и законных целей. Не допускается обработка персональных данных, несовместимая с целями сбора персональных данных.
Настоящая Политика действует в отношении сайта https://www.brz.uz/ru, настоящая редакция Политики применяется с 01.11.2024г.
2. Права субъекта персональных данных
Субъект персональных данных имеет право:
- знать о наличии у собственника и (или) оператора, а также третьего лица своих персональных данных и их состав;
- получать по запросу информацию об обработке персональных данных от собственника и (или) оператора;
- получать информацию об условиях предоставления доступа к своим персональным данным от собственника и (или) оператора;
- обращаться по вопросам защиты прав и законных интересов в отношении своих персональных данных в уполномоченный государственный орган или суд;
- дать согласие на обработку своих персональных данных и отозвать такое согласие, кроме случаев, предусмотренных Законом;
- дать согласие собственнику и (или) оператору, а также третьему лицу на распространение своих персональных данных в общедоступных источниках персональных данных;
- требовать от собственника и (или) оператора временного приостановления обработки своих персональных данных, в случае если персональные данные являются неполными, устаревшими, неточными, незаконно полученными или не являются необходимыми для целей обработки.
Для реализации прав, субъект персональных данных может направить письменное обращение в адрес Оператора, указав в нем сведения о документе, удостоверяющем личность или личность представителя (тип документа, серия и номер, кем и когда выдан), ФИО или ФИО представителя, информацию о характере взаимоотношений с Оператором, которые будут подтверждать факт обработки персональных данных субъекта, подпись или подпись представителя субъекта персональных данных.
Сведения о субъекте могут быть исключены из общедоступных источников персональных данных по его обращению, поданному в той форме, в какой было дано согласие, либо в письменной форме, в том числе в виде электронного документа, а также по решению уполномоченного государственного органа или суда.
Обращение может быть направлено по адресу местонахождения Оператора: 110200 Республика Узбекистан, Ташкентская область, город Ангрен, СГМ «Гулбаг», Промышленная зона, 96
3. Цели обработки персональных данных
В этом разделе описаны цели и сроки обработки персональных данных пользователей Сайта. В рамках перечисленных целей Оператор будет собирать, записывать, систематизировать, накапливать, хранить, уточнять (обновлять, изменять), извлекать, использовать, передавать (предоставлять, обеспечивать доступ), блокировать, удалять, уничтожать персональные данные. Обрабатываемые в рамках указанных целях данные не относятся к специальным, биометрическим и генетическим персональным данным и обрабатываются автоматизированным способом.
Целями обработки персональных данных являются:
3.1. Предоставление пользователю информации об Операторе, реализуемых товарах, оказываемых услугах, проходящих акциях и специальных предложениях.
Для достижения указанной цели обрабатываются следующие персональные данные:
• фамилия, имя, отчество
• дата рождения;
• номер телефона;
• адрес электронной почты.
Правовым основанием для обработки указанных персональных данных является письменное Согласие субъекта на обработку его персональных данных.
Указанные данные хранятся и обрабатываются в течение всего срока действия Согласия на обработку персональных данных и уничтожаются в течение 30 дней после отзыва субъектом Согласия на обработку персональных данных путем удаления из информационных систем с помощью встроенных средств информационной системы.
Субъект отзывает согласие на обработку персональных данных в той форме, в какой данное согласие было дано.
3.2 Заключение и исполнение гражданско-правового договора.
• фамилия, имя, отчество;
• адрес электронной почты;
• адрес места доставки.
Правовым основанием для обработки указанных персональных данных является договор.
Указанные данные хранятся и обрабатываются в течение всего срока действия договора и в течение 5 лет после его исполнения для целей осуществления бухгалтерского и налогового учета.
По истечение указанных сроков обработки персональные данные уничтожаются путем удаления из информационных систем с помощью встроенных средств информационной системы.
3.3 Анализ уровня заинтересованности посетителей сайта, качества предоставляемого Оператором сервиса.
На сайте используется технологии обработки куки (cookie) — это небольшие текстовые файлы, в которые браузер записывает данные с посещенных пользователем сайтов. Эти данные служат для сбора информации о действиях посетителей на сайте, для улучшения качества его содержания и возможностей.
В любое время пользователь можете изменить параметры в настройках своего браузера таким образом, чтобы браузер перестал сохранять все файлы cookie, а также оповещал их об отправке. В этом случае некоторые сервисы и функции сайта могут перестать работать или работать некорректно.
Политика Оператора в отношении файлов cookie опубликована также по адресу https://brz.uz/ru/menu/politika-v-otnoshenii-fajlov-cookie
На сайте могут использоваться сервисы статистики посещений (Яндекс.Метрика, Google Analytics) и иные подобные инструменты, собирающие и анализирующие обезличенную информацию в целях определения уровня заинтересованности посетителей сайта.
3.4 Подготовка ответов на жалобы и претензии.
• город и регион проживания;
Правовым основанием для обработки указанных персональных данных является Согласие на обработку персональных данных или договор.
3.5. Обработка персональных данных третьими лицами
В целях оказания услуг и повышения их качества, для достижения заявленных целей обработки персональных данных, оператор может поручить обработку персональных данных или передать информацию третьим лицам.
В случае передачи персональных данных третьему лицу оператор в течение трех дней уведомляет в письменной форме об этом субъекта.
Оператор вправе поручить обработку персональных данных третьим лицам, на основании заключаемого с этими лицами договора. Лица, осуществляющие обработку персональных данных по поручению оператора, обязуются соблюдать принципы и правила обработки и защиты персональных данных, предусмотренные действующим законодательством.
Для каждого третьего лица в договоре определены перечень персональных данных, перечень действий (операций) с персональными данными, которые будут совершаться юридическим лицом, осуществляющим обработку персональных данных, цели обработки, установлена обязанность такого лица соблюдать конфиденциальность и обеспечивать безопасность персональных данных при их обработке, а также указаны требования к защите обрабатываемых персональных данных.
4.Конфиденциальность персональных данных
Оператор не раскрывает третьим лицам и не распространяет персональные данные пользователей сайта без их согласия кроме случаев, предусмотренных действующим законодательством.
5. Защита персональных данных
Оператор принимает меры, необходимые и достаточные для обеспечения выполнения обязанностей, предусмотренных Законом и принятыми в соответствии с ним нормативными правовыми актами.
Оператор самостоятельно определяет состав и перечень мер, необходимых и достаточных для обеспечения выполнения таких обязанностей, в частности:
а) назначено лицо, ответственное за организацию обработки персональных данных;
б) разработаны и утверждены локальные акты по вопросам обработки и защиты персональных данных;
в) применяются правовые, организационные и технические меры по обеспечению безопасности персональных данных:
• определены угрозы безопасности персональных данных при их обработке в информационных системах персональных данных;
• установлены правила доступа к данным, обрабатываемым в информационной системе персональных данных, а также обеспечивается регистрация и учет всех действий, совершаемых с персональными данными в информационной системе персональных данных.
г) осуществляется контроль за принимаемыми мерами по обеспечению безопасности персональных данных и уровнем защищенности информационных систем персональных данных;
д) осуществляется оценка вреда, который может быть причинен субъекту персональных данных в случае нарушения требований действующего законодательства, соотношение указанного вреда и принимаемых Оператором мер, направленных на обеспечение выполнения обязанностей, предусмотренных действующим законодательством;
е) соблюдаются условия, исключающие несанкционированный доступ к материальным носителям персональных данных и обеспечивающие сохранность персональных данных;
ж) работники Оператора, непосредственно осуществляющие обработку персональных данных, ознакомлены с положениями законодательства Республики Узбекистан о персональных данных, в том числе с требованиями к защите персональных данных, локальными актами по вопросам обработки и защиты персональных данных.
В целях обеспечения конфиденциальности информации и защиты персональных данных Оператор поддерживает соответствующую ИТ-среду и принимает все меры, необходимые для предотвращения несанкционированного доступа.
6. Изменение политики
Оператор оставляет за собой право вносить изменения в Политику в любое время и просит пользователей самостоятельно регулярно просматривать обновления Политики. Оператор будет направлять уведомления об изменениях Политики в случае, если такие изменения являются существенными, доступными способами.