Ushbu shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish siyosati (bundan buyon matnda «Siyosat» deb yuritiladi) «Birinchi rezinotexnika zavodi» Mas’uliyati cheklangan jamiyat (bundan buyon matnda «Operator» deb yuritiladi) Operator xodimlari bo’lmagan jismoniy shaxslarning shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishning maqsadlari, ro’yxati va usullarini belgilaydi va ommaviy manbalarda e’lon qilinadi, 02.07.2019 yildagi O’RQ-547-sonli «Shaxsga doir ma’lumotlar to’g’risida» Qonuni talablariga muvofiq ishlab chiqilgan (bundan buyon matnda «Qonun» deb yuritiladi).
Shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish - shaxsiy ma’lumotlarni to’plash, tizimlashtirish, saqlash, o’zgartirish, to’ldirish, foydalanish, taqdim etish, tarqatish, uzatish, shaxssizlashtirish va yo’q qilish bo’yicha bir yoki bir qator harakatlarni amalga oshirish.
Shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish aniq, oldindan belgilangan va qonuniy maqsadlarga erishish bilan cheklanadi. Shaxsiy ma’lumotlarni to’plash maqsadlariga mos kelmaydigan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga yo’l qo’yilmaydi.
Ushbu Siyosat https://www.brz.uz/ru veb-sayti uchun amal qiladi, Siyosatning ushbu versiyasi 01.11.2024 yildan amal qiladi.
2. Shaxsga doir ma’lumotlar subyektining huquqlari
Shaxsga doir ma’lumotlar subyekti:
- mulkdorda va (yoki) operatorda, shuningdek uchinchi shaxsda o’z shaxsga doir ma’lumotlari va ularning tarkibi mavjudligini bilish;
- mulkdordan va (yoki) operatordan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish to’g’risidagi axborotni so’rov bo’yicha olish:
- mulkdordan va (yoki) operatordan o’zining shaxsga doir ma’lumotlaridan foydalanish imkoniyatini berish shartlari to’g’risida axborot olish;
- o’zining shaxsga doir ma’lumotlariga nisbatan huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish masalalari yuzasidan vakolatli davlat organiga yoki sudga murojaat etish;
- o’z shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berish uchun rozilik berish va bunday rozilikni chaqirib olish, bundan ushbu Qonunda nazarda tutilgan hollar mustasno;
- o’zining shaxsga doir ma’lumotlarini shaxsga doir ma’lumotlarning hamma foydalanishi mumkin bo’lgan manbalarida tarqatilishi uchun mulkdorga va (yoki) operatorga, shuningdek uchinchi shaxsga rozilik berish;
- agar shaxsga doir ma’lumotlar to’liq bo’lmasa, eskirgan, noaniq bo’lsa, qonunga xilof ravishda olingan bo’lsa yoki ishlov berish maqsadlari uchun zarur bo’lmasa, mulkdordan va (yoki) operatordan o’zining shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berishni vaqtincha to’xtatib turishni talab qilish huquqiga ega.
Huquqlarni amalga oshirish uchun shaxsga doir ma’lumotlar subyekti Operatorning manziliga yozma murojaatni yuborishi mumkin, unda shaxsini yoki vakilning shaxsini tasdiqlovchi hujjat (hujjat turi, seriyasi va raqami, kim tomonidan va qachon berilganligi), F.I.Sh. yoki vakilning F.I.Sh., Operator bilan munosabatlarning mohiyati to’g’risidagi ma’lumotlar, bu subyektning shaxsiy ma’lumotlariga ishlov berish faktini tasdiqlaydi, imzosi yoki shaxsga doir ma’lumotlar subyekti vakilining imzosi.
Subyekt toʻgʻrisidagi ma’lumotlar rozilik berilgan shaklda yoki yozma shaklda, shu jumladan elektron hujjat shaklida, shuningdek vakolatli davlat organi yoki sudning qarori bilan berilgan murojaat bo’yicha shaxsiy ma’lumotlarning ommaviy manbalaridan chiqarib tashlanishi mumkin.
Murojaat Operator joylashgan manzilga yuborilishi mumkin: 110200, O’zbekiston Respublikasi, Toshkent viloyati, Angren shahri, «Gulbog’» MFY, Sanoat zonasi, 96-uy
3.Shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish maqsadlari
Ushbu bo’limda Sayt foydalanuvchilarining shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berishning maqsadlari va muddatlari ta’riflangan. Ushbu maqsadlar doirasida Operator shaxsiy ma’lumotlarni to’playdi, yozadi, tartibga soladi, yig’adi, saqlaydi, aniqlaydi (yangilaydi, o’zgartiradi), chiqaradi, ishlatadi, uzatadi (beradi, kirishni ta’minlaydi), bloklaydi, o’chiradi, yo’q qiladi. Ushbu maqsadlar uchun ishlov berilgan ma’lumotlar maxsus, biometrik va genetik shaxsiy ma’lumotlarga taalluqli emas va avtomatlashtirilgan tarzda ishlov beriladi.
Shaxsiy ma’lumotlarni qayta ishlash maqsadlari:
3.1. Foydalanuvchiga Operator, sotiladigan tovarlar, ko’rsatiladigan xizmatlar, o’tgan aktsiyalar va maxsus takliflar to’g’risida ma’lumot berish.
Ushbu maqsadga erishish uchun quyidagi shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov beriladi:
• familiyasi, ismi, otasining ismi
• tug’ilgan sana;
• telefon raqami;
• elektron pochta manzili.
Ushbu shaxsiy ma’lumotlarga ishlov berishning huquqiy asosi subyektning shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga yozma Roziligi hisoblanadi.
Ushbu ma’lumotlar shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga Rozilik muddati davomida saqlanadi va ishlov beriladi va tashkilot tomonidan axborot tizimining o’rnatilgan vositalaridan foydalangan holda axborot tizimlaridan o’chirish orqali shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga Rozilik bekor qilinganidan keyin 30 kun ichida yo’q qilinadi.
Subyekt shaxsiy ma’lumotlarni ushbu Rozilik berilgan shaklda berishga Rozilikni bekor qiladi.
3.2 Fuqarolik shartnomasini tuzish va bajarish.
Ushbu shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish uchun huquqiy asos shartnoma hisoblanadi.
Ko’rsatilgan ma’lumotlar shartnomaning amal qilish muddati davomida va u tuzilganidan keyin 5 yil davomida buxgalteriya hisobi va soliq hisobini yuritish uchun saqlanadi va ishlov beriladi.
Belgilangan ishlov berish muddatlari tugagandan so’ng, shaxsiy ma’lumotlar axborot tizimining o’rnatilgan vositalaridan foydalangan holda, axborot tizimlaridan o’chirish yo’li bilan yo’q qilinadi.
3.3. Saytga tashrif buyuruvchilarning qiziqish darajasini, Operator tomonidan ko’rsatilayotgan xizmat sifatini tahlil qilish.
Sayt cookie-fayllarni qayta ishlash texnologiyasidan foydalanadi - bu kichik matnli fayllar bo’lib, brauzer foydalanuvchi tashrif buyurgan saytlardan ma’lumotlarni yozib oladi. Ushbu ma’lumotlar saytga tashrif buyuruvchilarning harakatlari haqida ma’lumot to’plash, uning mazmuni va imkoniyatlari sifatini yaxshilash uchun ishlatiladi.
Istalgan vaqtda foydalanuvchi brauzer sozlamalarida parametrlarni o’zgartirishi mumkin, shunda brauzer barcha cookie-fayllarni saqlash, shuningdek ularni yuborish to’g’risida xabardor qilishni to’xtatadi. Bunday holda, saytning ba’zi xizmatlari va funktsiyalari ishlamay qolishi yoki to’g’ri ishlamasligi mumkin.
Operatorning cookie-fayllar siyosati https://brz.uz/ru/menu/politika-po-rabote-s-personalnymi-dannymi saytida ham nashr etilgan.
Sayt tashrif buyuruvchilarning qiziqish darajasini aniqlash uchun tashriflar statistikasi xizmatlaridan (Yandex.Metrica, Google Analytics) va anonim ma’lumotlarni to’playdigan va tahlil qiladigan boshqa shunga o’xshash vositalardan foydalanishi mumkin.
3.4. Shikoyat va da’volarga javoblar tayyorlash.
• yashash shahri va viloyati;
Ko’rsatilgan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishning huquqiy asosi - shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishga Rozilik yoki shartnoma.
3.5. Shaxsiy ma’lumotlarni uchinchi shaxslar tomonidan ishlov berish
Xizmatlarni taqdim etish va ularning sifatini oshirish, shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishning belgilangan maqsadlariga erishish uchun Operator shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni yoki ma’lumotlarni uchinchi shaxslarga topshirishni topshirishi mumkin.
Shaxsiy ma’lumotlar uchinchi shaxsga o’tkazilgan taqdirda, Operator uch kun ichida subyektni yozma ravishda xabardor qiladi.
Operator ushbu shaxslar bilan tuzilgan shartnoma asosida shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni uchinchi shaxslarga topshirishga haqlidir. Operator nomidan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov beradigan shaxslar amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va himoya qilish tamoyillari va qoidalariga rioya qilishlari shart.
Shartnomada har uchinchi shaxs uchun shaxsiy ma’lumotlar ro’yxati, shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni amalga oshiruvchi yuridik shaxs tomonidan amalga oshiriladigan shaxsiy ma’lumotlar bilan bog’liq harakatlar (operatsiyalar) ro’yxati, ishlov berish maqsadlari belgilanadi, bunday shaxsning maxfiylikka rioya qilish va shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish paytida xavfsizligini ta’minlash majburiyati belgilanadi, shuningdek ishlov berilgan shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish talablari ko’rsatilgan.
4. Shaxsga doir ma’lumotlarning maxfiyligi
Operator amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno, sayt foydalanuvchilarining shaxsiy ma’lumotlarini ularning roziligisiz uchinchi shaxslarga oshkor qilmaydi yoki tarqatmaydi.
5. Shaxsga doir ma’lumotlarni himoya qilish
Operator qonunda va unga muvofiq qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarda nazarda tutilgan majburiyatlarning bajarilishini ta’minlash uchun zarur va etarli choralarni ko’radi.
Operator bunday majburiyatlarning bajarilishini ta’minlash uchun zarur va etarli bo’lgan chora-tadbirlar tarkibi va ro’yxatini mustaqil ravishda belgilaydi, xususan:
1. a) shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berishni tashkil etish uchun mas’ul shaxs tayinlangan;
2. b) shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va himoya qilish masalalari bo’yicha mahalliy hujjatlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan;
3. c) shaxsiy ma’lumotlar xavfsizligini ta’minlash uchun huquqiy, tashkiliy va texnik choralar qo’llaniladi:
• shaxsiy ma’lumotlarning axborot tizimlarida ishlov berish jarayonida shaxsiy ma’lumotlar xavfsizligiga tahdidlar aniqlangan;
• shaxsiy ma’lumotlarning axborot tizimida ishlov berilgan ma’lumotlarga kirish qoidalari belgilanadi, shaxsiy ma’lumotlar tizimida shaxsiy ma’lumotlar bilan amalga oshirilgan barcha harakatlarni ro’yxatga olish va hisobga olish ta’minlanadi.
1. d) shaxsiy ma’lumotlarning xavfsizligini va shaxsiy ma’lumotlarning axborot tizimlarining xavfsizlik darajasini ta’minlash bo’yicha ko’rilayotgan chora-tadbirlar ustidan nazorat amalga oshiriladi;
2. e) amaldagi qonunchilik talablari buzilgan taqdirda shaxsiy ma’lumotlar subyektiga etkazilishi mumkin bo’lgan zararni baholash, ko’rsatilgan zararning nisbati va Operator tomonidan amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan majburiyatlarning bajarilishini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar;
3. f) shaxsiy ma’lumotlarning moddiy vositalariga ruxsatsiz kirishni istisno qiladigan va shaxsiy ma’lumotlarning xavfsizligini ta’minlaydigan shartlar kuzatilgan;
4. g) shaxsiy ma’lumotlargai bevosita ishlov beradigan Operator xodimlari O’zbekiston Respublikasining shaxsiy ma’lumotlar to’g’risidagi qonun hujjatlari qoidalari bilan, shu jumladan shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish talablari, shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va himoya qilish masalalari bo’yicha mahalliy hujjatlar bilan tanishgan.
Ma’lumotlarning maxfiyligini va shaxsiy ma’lumotlarning himoya qilinishini ta’minlash uchun Operator tegishli IT muhitini saqlaydi va ruxsatsiz kirishning oldini olish uchun barcha zarur choralarni ko’radi.
6. Siyosat o’zgarishi
Operator istalgan vaqtda Siyosatga o’zgartirishlar kiritish huquqini o’zida saqlab qoladi va foydalanuvchilardan Siyosat yangilanishlarini muntazam ko’rib chiqishni so’raydi. Operator, agar bunday o’zgarishlar muhim va vositalar yordamida mavjud bo’lsa, Siyosatga o’zgartirishlar haqida xabar beradi.

PERSONAL DATA PROTECTION POLICY
This personal data processing policy (hereinafter – “the Policy”) of “Birinchi rezinotexnika zavodi” Limited Liability Company (hereinafter – “the Data Controller”) stipulates the purposes, the list and the methods of processing personal data of individuals who are not employees of the Data Controller, is published in public sources and was developed in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan No. ЗРУ-547 “On personal data” (hereinafter – “the Law”) dd. July 2, 2019.
Personal data processing is one action or a set of actions undertaken to collect, systematize, store, modify, add, use, provide, disseminate, share, anonymize and destroy personal data.
Personal data processing shall be limited to achieving specific, pre-determined and legitimate purposes. Personal data cannot be processed in any manner that is inconsistent with the purposes of the personal data collection.
This Policy applies to the website https://www.brz.uz/ru; this version of the Policy is effective as of November 1, 2024.
2. The rights of a personal data subject
A personal data subject is entitled to:
- know that the owner and/or data controller or a third party is in possession of his/her personal data and know the scope of such personal data;
- request and receive information on personal data processing from the owner and/or the data controller;
- receive information on the terms and conditions for granting access to his/her personal data from the owner and/or the data controller;
- recourse to a competent government body or a court in order to protect his/her rights and legitimate interests as regards his/her personal data;
- grant his/her consent for the processing of his/her personal data and withdraw such consent except as provided by the Law;
- grant his/her consent to the owner and/or the data controller or to a third party for dissemination of his/her personal data in public sources of personal data;
- demand that the owner and/or the data controller suspend the processing of his/her personal data where the personal data are incomplete, outdated, inaccurate, or were obtained unlawfully or are not necessary for the purposes of the processing.
To exercise his/her rights, the personal data subject may contact the Data Controller in writing, providing the details of his/her personal ID or the personal ID of the representative (type of the document, series and number, the issuing authority, and the date of issue), his/her full name or the full name of the representative and information on the nature of the relationship with the Data Controller, which will serve as proof of the processing of the personal data of the data subject, and his/her signature or the signature of the representative of the personal data subject.
Information of the personal data subject may be removed from public sources upon his/her request made in the same form as his/her consent or in writing, including as an electronic document, or by virtue of the relevant decision made by a competent government body or a court.
Such communications may be sent to the registered address of the Data Controller: 96 Industrial Zone, SGM “Gulbag”, Angren, Tashkent Region, 110200, Republic of Uzbekistan
3. The purpose of personal data processing
This section describes the purposes and the timing of the processing of personal data of users of the Website. Within the context of the purposes listed herein, the Data Controller will collect, record, systematize, accumulate, store, refine (update, modify), extract, use, share (provide, grant access to), block, delete and destroy personal data. Data that are processed within the context of the purposes listed herein are not special, biometric or genetic personal data and are processed in an automated fashion.
The purposes of personal data processing are as follows:
3.1. Providing the user with information on the Data Controller, goods and services available for purchase, discounts and special offers.
Achieving this goal involves processing the following personal data:
• given name, patronymic, surname
• date of birth;
• telephone number;
• e-mail address.
The legal basis for processing such personal data is the data subject’s written Personal Data Processing Consent for his/her personal data.
Such data are stored and processed throughout the validity period of the Personal Data Processing Consent and destroyed by removing the data from the information systems using means built into the information system within 30 days after the data subject withdraws his/her Personal Data Processing Consent.
The data subject withdraws his/her consent to personal data processing in the same manner as he/she granted such consent.
3.2. Making and performance of civil contracts.
• given name, patronymic, surname;
• e-mail address;
• delivery address.
The legal basis for processing such personal data is an agreement.
Such data are stored and processed throughout the term of the contract and, for the purposes of accounting and tax accounting, for five (5) years after the contract has been performed.
Once the said personal data periods have expired, the data are destroyed by being removed from the information systems using the relevant means built into the information system.
3.3. Analysis of the level of interest of website visitors and the quality of the service provided by the Data Controller.
The website uses cookies, i.e. small text files wherein the browser writes data from websites visited by the user. Such data are used to collect information on visitors’ activities on the website in order improve the quality of its content and its capabilities.
A user may change parameters in the settings of his/her browser at any time for the browser to stop saving cookies and notify the user if cookies are sent. In that event, some services and functions may stop working correctly or entirely.
The Data Controller’s cookies policy is also available at https://brz.uz/en/menu/politika-v-otnoshenii-fajlov-cookie
The website may use traffic statistics services (Yandex.Metrica, Google Analytics) and similar tools, collecting and analyzing anonymized information in order to measure the level of interest of visitors to the website.
3.4. Preparation of responses to complaints and claims.
• city and region of residence;
The legal basis for the processing such personal data is the Personal Data Processing Consent or an agreement.
3.5. Personal data processing by third parties
To provide services, improve their quality, and achieve the declared purposes of personal data processing, the data controller may delegate the personal data processing to third parties or share information with third parties.
Should personal data be shared with a third party, the data controller shall give the data subject a written notice to his effect within three days.
The Data Controller may delegate personal data processing to third parties under an agreement signed with such parties. Parties thus processing personal data for the data controller shall adhere to principles and rules of processing and protection of personal data as provided by the applicable law.
For each third party, the agreement shall stipulate the following: the list of personal data; the list of actions (operations) with personal data that will be performed by the legal entity processing personal data; the purposes of data processing; and the obligation of such third party to observe confidentiality and ensure security of the personal data during personal data processing, and sets forth requirements regarding protection of personal data subjected to processing.
4. Personal data confidentiality
The data controller shall not disseminate website users’ personal data or disclose such data to any third party without the users’ consent except as provided by the applicable law.
5. Personal data protection
The Data Controller shall take effort that is necessary and sufficient to ensure that it performs its duties provided by the Law or by any regulation adopted under the Law.
The data controller shall, at its own discretion, determine the scope and list of actions that are necessary and sufficient for it to perform such duties, such as:
1. a) appointing the person in charge of personal data processing management;
2. b) developing and approving local regulations on personal data protection and processing;
3. c) taking legal, organizational and technical actions to ensure security of personal data:
• identifying threats to security of personal data during the personal data processing in information systems;
• setting the rules of access to data that are processed in the personal data information system and making sure that all actions with personal data in the personal data information system are registered and kept record of.
1. d) monitoring actions that are taken to ensure security of personal data and the level of protection of personal data information systems;
2. e) assessing the harm that may be caused to the personal data subject by a violation of the requirements of the applicable law, and assessing the balance between such harm and the actions taken by the Data Controller to enforce the duties stipulated by the applicable law;
3. f) maintaining conditions that prevent unauthorized access to tangible media with personal data and ensure preservation of personal data;
4. g) communicating the personal data provisions of the applicable law of the Republic of Uzbekistan, including the personal data protection requirements and local regulations on personal data processing and protection, to the Data Controller’s employees.
To ensure confidentiality of information and protection of personal data, the Data Controller shall maintain an appropriate IT environment and take any and all actions necessary to prevent unauthorized access.
6. Policy changes
The Data Controller reserves the right to make changes to the Policy at any time and hereby asks users to check for updates to the Policy on a regular basis. The Data Controller will use available methods to give notices of changes to the Policy on a regular basis if such changes are significant.