Avtomobil shinalari va rezinotexnika buyumlarini qayta ishlash , utilizatsiya qilish.
Zamonaviy dunyoda avtomobil shinalari va rezinotexnika buyumlarini utilizatsiya qilish va qayta ishlash dunyoning barcha rivojlangan davlatlari, jumladan, O'zbekiston uchun katta ekologik va iqtisodiy ahamiyatga ega.
"Birinchi Rezinotexnika Zavodi" MCHJ ilmiy-texnik markazi tomonidan O'zbekiston Respublikasi atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasini amalga oshirish doirasida mexanik maydalash usuli bilan avtomobil shinalari va rezinotexnika buyumlarini utilizatsiya qilish loyihasi ishlab chiqildi va amalga oshirildi. Loyihada O'zbekiston Respublikasining ekologik me'yorlariga to'liq mos keladigan rus texnologik uskunalari ishlatilgan
Avtomobil shinalari va kauchuk mahsulotlarini mexanik maydalash.
Ushbu usul ekologiya nuqtai nazaridan nisbatan xavfsiz hisoblanadi va butun dunyoda keng qo'llaniladi. Shinalar va kauchuk mahsulotlari quyidagi ishlov beriladi:
1. Qadimgi shinalar yuviladi, ichki halqalarni olib tashlaydi va katta bo'laklarga bo'linadi.
2. Xom ashyo magnit ajratish orqali metall korddan tozalanadi.
3. Kauchuk eziladi
4. Olingan xom ashyo to'g'ri o'lchamdagi burmalarni olish uchun 3 fraktsiyasiga bo'linadi.
Mexanik silliqlash usuli shinalarni qayta ishlashning kimyoviy usullariga nisbatan sezilarli afzalliklarga ega: texnik soddaligi, toksik emissiya yo'qligi (yonish yoki pirolizdan farqli o'laroq). Kauchukni silliqlash bilan qayta ishlash materialning texnologik parametrlarini saqlaydi.
Ushbu loyiha natijasida zavod iqtisodiyotning turli sohalarida muvaffaqiyatli ishlatiladigan, korxona va davlatga iqtisodiy va ekologik foyda keltiradigan yangi material - kauchuk kukun va kauchuk kukunni oladi.
Silliqlash jarayonida olingan kauchuk ushoq sanoat va qurilishda keng qo'llaniladi:uy-ro'zg'or buyumlari, qurilish eritmasiga qo'shimchalar, yo'llarni yotqizishda. Bundan tashqari, kauchuk chaqaloq bolalar o'yin va sport maydonchalari, trotuarlar, jamoat transporti bekatlari, Garajlar, mashinalar joylari, savdo pavilonlari, ishlab chiqarish va saqlash joylarini qoplash uchun muvaffaqiyatli ishlatiladi.

Утилизация и переработка автомобильных шин и резинотехнических изделий.
Утилизация и переработка   автомобильных шин  и резинотехнических изделий   в современном мире приобретает большое экологическое и экономическое значение для всех развитых стран мира, в том числе и Узбекистана.
Научно -техническим центром  ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi»  в рамках  реализации Концепции охраны окружающей среды Республики Узбекистан  разработан и реализован   проект по утилизации автомобильных шин  и резинотехнических изделий  методом механического измельчения. В проекте использовано   российское технологическое оборудование, которое полностью соответствует экологическим нормам Республики Узбекистана
Механическое измельчение  автомобильных шин  и резинотехнических изделий.
Данный метод считается относительно безопасным с точки зрения экологии и широко применяется во всем мире. Покрышки и резинотехнические изделия  подвергаются следующей обработке:
1. Старые шины промывают, удаляет бортовые кольца и режут на большие куски.
2. Сырье очищают от металлокорда при помощи магнитной сепарации.
3. Резину измельчают
4. Полученное сырье делят на 3 фракции, чтобы получить крошку нужного размера.
У метода механического измельчения  есть значительные преимущества по сравнению с химическими методами переработки шин: техническая простота, отсутствие токсичных выбросов (в отличие от сжигания или пиролиза). Переработка резины с помощью измельчения сохраняет технологические параметры материала.
В результате этого проекта завод  получает новый материал - резиновую крошку и резиновый порошок, успешно использующийся в различных областях экономики, приносящий экономическую и экологическую выгоду предприятию и государству.
Полученная при измельчении резиновая крошка широко применяется в промышленности и строительстве: для изготовления бытовых изделий, добавок в строительный раствор, при укладке автодорог. Кроме того, резиновая крошка успешно используется в производстве покрытия детских игровых и спортивных площадок, тротуаров, остановок общественного транспорта, гаражей, парковочных зон, торговых павильонов, производственных и складских помещений.