“Sadoqat timsoli, vafo timsoli”
Bugun 1-mart – Oʻzbekiston xalq shoirasi Zulfiyaxonim tavallud topgan kun  munosabati bilan joylarda turli maʻnaviy-maʻrifiy tadbirlar boʻlib oʻtmoqda.  Shunday tadbirlardan biri “Birinchi rezinotexnika zavodi” MChJ XKda Jamoat tashkilotlari hamkorligida tashkil etildi.
Zulfiyaxonim munis va mehnatkash, sabr-toqat va shukronalik bilan yashagan oʻzbek ayoli, oʻzbek shoirasining timsolidir. Adabiy-badiiy kechada korxonaning barcha sex va boʻlimlaridan ishchi-xodimlar va masʻullar ishtirok etishdi. Unda bosh direktorning davlat tili va  maʻnaviyat-maʻrifat masalalari boʻyicha maslahatchisi Baxtiyor Mamatov soʻzga chiqib, shoira hayoti va ijodi haqida ishtirokchilarga maʻlumot berib oʻtdi.
- Shoira Zulfiya Isroilova 1915-yil 1-mart sanasida Toshkent shahrida dunyoga kelgan. Sheʻriyatdagi qizgʻin ijodi, jurnalistik va tarjimonlik faoliyati bilan nafaqat oʻzbek xalqi, balki xorijlik muxlislar qalbidan ham joy egallagan.
Zulfiya – oʻzbek ayolining sadoqati timsoliga aylangan. 1935-yilda shoir Hamid Olimjon bilan oila qurgan shoira oradan 9 yil oʻtib turmush oʻrtogʻining fojiali oʻlimidan keyin 2 nafar farzandi bilan yolgʻiz qolgan. Ammo, tushkunlik uni ijoddan toʻxtata olmagan. Zabardast ijodkor oʻrta osiyolik eng mashhur shoiralardan biri hisoblanadi.
Zulfiyaxonim Javoharlaʻl Neru nomidagi va “Nilufar” xalqaro mukofotiga sazovor boʻlgan, “Oʻzbekiston qahramoni” unvoni bilan taqdirlangan. Shuningdek, isteʻdodli qizlar uchun Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti taʻsis etilgan.

«Символ преданности, символ верности»
Сегодня, 1 марта – по случаю дня рождения народной поэтессы Узбекистана Зульфияханум проходят различные духовно-просветительские мероприятия. Одно из таких мероприятий было организовано при сотрудничестве общественных организаций на ИП ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi».
Зульфияханум – добродетельная и трудолюбивая узбекская женщина, жившая терпеливо и благодарно, символ узбекской поэтессы. В литературно-художественном вечере приняли участие рабочие и руководители всех цехов и отделов предприятия. Советник генерального директора по государственному языку и духовно-просветительским вопросам Бахтиёр Маматов рассказал собравшимся о жизни и творчестве поэтессы.
- Поэтесса Зульфия Исраилова родилась 1 марта 1915 года в Ташкенте. Своим бурным творчеством в поэзии, журналистской и переводческой деятельностью она завоевала место в сердцах не только узбекского народа, но и зарубежных почитателей.
Зульфия стала символом преданности узбекской женщины. Поэтесса вышла замуж за поэта Хамида Олимжона в 1935 году, а после трагической гибели мужа спустя 9 лет осталась одна с двумя детьми. Однако депрессия не стала препятствием для творчества. Сильная творческая женщина считается одной из самых известных поэтесс Средней Азии.
Зульфияханум была удостоена звания «Герой Узбекистана» и награждена международными премиями «Нилуфар» и имени Джавахарлала Неру. Также для талантливых девушек учреждена Государственная премия имени Зульфии.
Также в ходе духовно-просветительского вечера были прочитаны лучшие образцы творчества поэтессы. Было организовано поэтическое состязание среди женщин и девушек. Активные участники были награждены.