"Obod va ko'rkam mahallam" hayriya hashari
"Navro'z" milliy bayramini munosib nishonlashga tayyorgarlik ko'rish, hududlarning epidemiologik farovonligini saqlash, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo'llab-quvvatlash, mahallalar va aholi punktlarini obodonlashtirish va ko'kalamzorlashtirish bo'yicha hukumat qarori qabul qilindi. 2021- yil 13- martda butun mamlakat bo'ylab "Obod va ko'rkam mahallam" homiyligida umumxalq hashari bo'lib o'tdi.
Ushbu hayriya tadbiri doirasida vazirliklar, idoralar va boshqa tashkilotlar xodimlaridan ixtiyoriy mablag'larni o'z tashabbusi bilan "Mahalla" jamoat fondining bank hisob raqamlariga o'tkazish tavsiya etildi. Hashardan olingan mablag'lar kam ta'minlanganlar, boquvchisini yo'qotgan oilalar, ijtimoiy himoyaga muhtoj keksalar, nogironlar, yolg'iz keksalar va nafaqaxo'rlarga moddiy va ma'naviy yordam ko'rsatishga sarflanadi.
"Birinchi Rezinotexnika Zavodi" mas'uliyati cheklangan jamiyati hodimlari hayriya hasharida o'zgacha ishtiyoq bilan qatnashdilar. Jamoaning 550 dan ortiq hodimilari hududni obodonlashtirish uchun bayramona kayfiyat bilan chiqishdi.
Hashar doirasida 900 dan ortiq mevali daraxt ko'chatlari o'tqazildi. O'simlik bog'i nok, behi, gilos bilan to'ldirildi. Zavod hududida o'sadigan va ularning 1600 dan ziyod bo'lgan daraxtlar oqartirildi, maysazorlar quruq barglar va novdalardan tozalandi. "BRZ" MCHJ gulzorlari yorqin ranglar bilan ko'zni quvontirmoqda. Zavod hududidagi va uning atrofidagi barcha sug'orish inshootlari tozalandi va pardozlandi.
Hashar xalqimizning azaliy qadriyatlaridan biridir. Uning asosi Vatanga muhabbat, mamlakatni obod qilish, farovon hayot qurish istagidir.

В целях подготовки к достойному празднованию всенародного праздника «Навруз», поддержания эпидемиологического благополучия регионов, поддержки социально уязвимых слоев населения, благоустройства и озеленения махаллей и населенных пунктов принято распоряжение Правительства. 13 марта 2021 года по всей территории страны под эгидой «Обод ва кўркам маҳаллам» проведен всенародный хашар.
В рамках данного благотворительного мероприятия рекомендовано перечислять добровольные денежные средства работников министерств, ведомств и других организаций по собственной инициативе на банковские счета общественного фонда «Махалля». Средства, полученные от хашара, будут направлены на оказание материальной и духовной помощи малоимущим, семьям, потерявшим кормильца, пожилым людям, нуждающимся в социальной защите, лицам, имеющим инвалидность, одиноким пожилым людям, пенсионерам.
Коллектив ООО «Биринчи резинотехника заводи» с особым энтузиазмом принял участие в благотворительном хашаре. С праздничным настроением на благоустройство территории вышли более 550 сотрудников коллектива.
В рамках хашара было посажено более 900 саженцев плодовых деревьев. Сад завода пополнился грушей, айвой, черешней. Деревья, растущие на территории завода, а их больше 1600- обрезаны и побелены, газоны убраны от сухих листьев и веток, аккуратно подстрижены. Цветники и клумбы ООО «БРЗ» радуют глаз яркими красками цветов. Все ирригационные сооружения на территории завода и близлежащей территории очищены и облагорожены.
Хашар – один из древнейших и вечных ценностей нашего народа. В его основе воплощены любовь к Родине, стремление к благоустройству страны, построению благополучной жизни.