“Birinchi rezinotexnika zavodi” MChJda tibbiy ko‘rik
“Birinchi rezinotexnika zavodi” mas’uliyati cheklangan jamiyati xodimlarini davriy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni tashkil etish mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi bo’limi faoliyatining muhim qismidir.
Joriy yilda korxona maʼmuriyati tomonidan Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi huzuridagi Tibbiyot markazi) koʻmagida samarali va qulay tibbiy koʻrik tizimi tashkil etildi.
Bevosita ishlab chiqarishda ham, idoraviy ishlarda ham band bo‘lgan ishchi-xodimlarni tasdiqlangan jadval asosida davriy profilaktik tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishda 870 nafardan ortiq korxona ishchilari qamrab olindi.
“Birinchi rezinotexnika zavodi” mas’uliyati cheklangan jamiyati tibbiy ko‘rikni bevosita o‘z uchastkasida, ish joyida o‘tkazayotgan sanoqli korxonalardan biridir. Ish xodimlarning sog'lig'i holatini dinamik monitoring qilish, kasbiy kasalliklarning boshlang'ich shakllarini, zararli ishlab chiqarish omillarining xodimlarning sog'lig'iga salbiy ta'sirining dastlabki belgilarini o'z vaqtida aniqlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Tibbiy ko‘rik tufayli zavod ishchilari okulist, otorinolaringolog, dermatolog, kardiolog, oftalmolog, terapevt – jami 7 xil mutaxassis qabuliga yozilish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Aksiya doirasida laboratoriya tekshiruvlari va funksional diagnostika ham tashkil etildi.
Tibbiy ko‘rik haqiqiy foyda keltirishini zavod ishchilari tushunishlarini istardim. Zero, erta bosqichda aniqlangan xastalikni o‘z vaqtida chora ko‘rib davolash har doim ham oson, – deydi katta hamshira Oydinisa Bozoraliyeva.
Tibbiy ko'rikdan o'tgandan so'ng, barcha xodimlarga tibbiy kartalar beriladi. Ushbu hujjatda shifokorlar aniqlangan sog'liq muammolarini batafsil bayon qildilar va keyingi davolash va oldini olish bo'yicha tavsiyalar berdilar.

Медосмотр на ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi»
Организация периодических медицинских осмотров работников ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» — важная часть работы службы охраны труда и промышленной безопасности.
В этом году администрацией завода организовано оперативная и комфортная система медосмотров при содействии Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (Медицинский центр при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана).
Периодический профилактический медицинский осмотр для работников, занятых как непосредственно на производстве, так и на «кабинетной» работе по утвержденному графику охватил свыше 870 заводчан.
ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» - один из немногих, кто проводит медосмотры непосредственно на своих площадках, без отрыва от производства. Работа проводится с целью динамического наблюдения за состоянием здоровья работников, своевременным выявлением начальных форм профзаболеваний, ранних признаков негативного воздействия вредных производственных факторов на здоровье сотрудников.
Благодаря медосмотру заводчане смогли попасть на прием к окулисту, отоларингологу, дерматологу, кардиологу, офтальмологу, терапевту  – всего приемы проводили 7 различных специалистов. Также в рамках кампании организованы лабораторные исследования и функциональная диагностика.
— Хотелось бы, чтобы заводчане понимали, что медосмотр приносит реальную пользу. Ведь всегда легче вылечить заболевание, обнаруженное на ранней стадии, чтобы оперативно предпринять надлежащие меры, говорит старшая медсестра Ойдиниса Базаралиева.
После прохождения медосмотра всем работникам выдаются карточки здоровья. В этом документе врачи подробно расписывали выявленные проблемы со здоровьем и дали рекомендации по дальнейшему лечению и профилактике.