«Коррупцияга қарши бирга курашамиз»
«Birinchi Rezinotexnika Zavodi» МЧЖ Комплаенс хизмати ва корхонанинг Ёшлар иттифоқи билан хамкорликда корхонада фаолият олиб бораётган ёш ходимлар иштирокида «Коррупцияга қарши бирга курашамиз» мавзуcида йиғилиш семинар ўтказилди.
Йигилиш давомида корхона Комплаенс хизмати бошлиғи Д.Ахмедов хозирги кунда коррупция давлатларнинг иқтисодий ўсиши ва ривожланишига ўлкан тўсиқ эканлигини, шунингдек, коррупция – демократия ва ҳуқуқ устуворлиги асосларига путур етказишини ҳамда инсон ҳуқуқлари бузилишига олиб келишини айтиб ўтди.
Йиғилиш давомида Д.Ахмедов коррупция келтириб чиқарувчи бир нечта сабабларни айтиб коррупцияга қарши курашиш соҳасида давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишини таъминлаш, ҳамда коррупция кўринишларининг оқибати билан эмас, балки сабаб ва шарт-шароитларини бартараф этиш бўйича халқаро тажрибада кенг қўллаш давр талаби бўлиб қолганлигини маълум килди.
Хорижий амалиёт таҳлили шуни кўрсатдики, бозор иқтисодиёти қонунларга асосланган мамлакатларда коррупцияга қарши курашиш соҳасида давлат ва хусусий сектор иштирокчиларининг халқаро стандартлар, қонун ҳужжатлари ва бошқа замонавий усулларга мувофиқ самарали фаолият юритишини таъминловчи муҳим воситалардан бири ўз таркибида коррупцияга қарши курашиш комплаенс назорат (compliance control) тизимини ташкил этиш ҳисобланади.
Коррупцияга қарши комплаенс назорати – давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги халқаро стандартлар, қонун ва бошқа меъёрий ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқ ташкил этувчи, коррупция хавф-хатарлари, манфаатлар тўқнашувини ўз вақтида аниқлаш ва чек қўйиш, қонун бузилиши ва коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар беришни ўзида мужассам этган профилактик тизим эканлиги йигилиш иштирокчилари тушунтирилди.
Шунингдек йиғилиш иштирокчиларига давлатимиз томонидан коррупцияга карши катор ижобий ишлар амалга оширилаётганлиги етказилди.
Тадбир давомида иштирокчиларга комплаенс хизмати томонидан коррупцияга боглик жиноятлар хусусида хабар бериш учун куннинг исталган вактида корхона Комплаенс хизматига мурожаат килишлари хусусида тегишли тушунтиришлар берилди.
Ўтказилган тадбир иштирокчиларда ижобий фикр уйготиб, келгусида тарғибот ишларини кенгайтириш, давлатимиз томонидан коррупция оид жиноятчиликни камайтириш мақсадида килинаётган ишлар самараси албатта ўз натижаси беришига ишонч билдиришди.

“Победим коррупцию вместе”
Служба комплаенс ООО «Birirnchi Rezinotexnika Zavodi» совместно с Советом молодых специалистов организовала обучающий семинар под названием “Победим коррупцию вместе” для работников участков, цехов и заводоуправления.
В рамках встречи руководитель службы комплаенс Д.Ахмедов отметил, что сегодня коррупция является главным препятствием для экономического роста и развития стран и нарушает права человека, основы демократии и верховенства закона. Антикоррупционные стандарты поведения, основанные на знании общих прав и обязанностей, должны стать нормой для всех.
Было отмечено, что сегодня борьбе с коррупцией уделяется огромное внимание. Работники ООО «BRZ» – не сторонние наблюдатели, а заинтересованные граждане с активной жизненной позицией. Поэтому участие в профилактике коррупции на работе и в общественных отношениях по жизни имеет большое значение для общества и страны. Подключаясь к этой деятельности, человек направляет энергию в созидательное русло. Обращаясь к собравшимся, Советник генерального директора завода по вопросам молодежи Ф.Матасимов сказал: “Работники завода, большую часть которых составляет молодое поколение- это прогрессивные молодые люди, которые хотят противостоять коррупции, имея свою твердую позицию, опираясь на опыт старшего поколения, формируют новые антикоррупционные стандарты поведения молодежи в обществе, активно способствуют тому, чтобы антикоррупционное поведение людей стало нормой.
Собравшимися также проведен анализ зарубежной практики, который показывает, что в странах с рыночной экономикой, основанной на законодательстве, одним из важнейших инструментов обеспечения эффективного функционирования государственного и частного сектора в борьбе с коррупцией в соответствии с международными стандартами, законодательством и другими современными методами является установление комплаенс-контроля
Комплаенс-контроль против коррупции - своевременное выявление и пресечение коррупционных рисков, конфликтов интересов, нарушений закона и коррупции, организация деятельности органов государственного и хозяйственного управления, хозяйствующих субъектов в соответствии с международными стандартами в области противодействия коррупции, законодательством. Участникам мероприятия была разъяснена суть этой превентивной системы, которая включает в себя отчетность о связанных правонарушениях.
В завершении семинара было озвучено, что борьба коррупцией – дело каждого! И если работник принял решение противостоять коррупции, то он может обратиться с устным или письменным заявлением в Службу комплаенс.
Ведь только объединив наши усилия, мы вместе сможем минимизировать уровень коррупции, а также совершенствовать методы борьбы с ней в нашей стране.