Kimyo sanoati mutaxassislari uchun HR-menejmentning yangi keyslari
“O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati Boshqaruvi raisining 2022-yil 21-fevraldagi 07/633-son qarori bilan tasdiqlangan chora-tadbirlar dasturiga asosan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 31-dekabrdagi 4939-sonli “Mahalliy kadrlar malakasini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash doirasida joriy yilning 24-26-fevral kunlari “O‘zkimyosanoat” AJ tarkibiga kiruvchi korxonalarning Xodimlar bilan ishlash xizmati, Xodimlarni tayyorlash bo’yicha o‘quv markazlari, Malakani baholash markazlari xodimlari uchun o’quv seminar-trening tashkil etildi. Tadbir Toshkent kimyo-texnologiya instituti va “Maxam-Chirchiq” aksiyadorlik jamiyati negizida o‘tkazildi va quyidagi uch bosqichdan iborat bo‘ldi:
1. Toshkent kimyo-texnologiya institutida (TKTI) “Kimyo sanoati uchun xodimlarni tayyorlash boʻyicha oʻquv dasturlarini qayta koʻrib chiqish, fan va taʼlimni ishlab chiqarishga integratsiyalash strategiyasi” kabi mavzularda maʼruza va seksiya kurslari o’tkazildi. Mazkur loyihada sohaning aloqador mutaxassislari hamda institut rektori B.Usmonov ishtirok etdi.
2. Toshkent viloyati Chirchiq shahridagi “Maxam-Chirchiq” AJning ishlab chiqarish va o‘quv binolari bo’ylab “Xodimlar xizmati, xodimlarni tayyorlash o‘quv markazi va xodimlar boshqaruvida ish faoliyati va yangicha yondashuvlarni takomillashtirish” mavzusida tanishish va ekskursiya dasturlari o’tkazildi.
3. Bir necha darajada va turli mavzularda seminar-treninglar o’tkazildi:
• Xodimlarni boshqarishning zamonaviy tendensiyalari;
• HR menejeri rolining evolyutsiyasi;
• Kompaniyalarda HR xizmatini shakllantirish modellari;
• HR strategiyasi va xodimlarni boshqarish siyosati;
• Xodimlarni boshqarishda HR xizmati faoliyatining asosiy ko'rsatkichlari;
• Milliy malaka dasturini takomillashtirish;
• Komplayens va mehnat resurslarining monitoringi;
• Xodimlar malakasini xolisona baholash.
O‘quv-seminarning trener va kouchlari sifatida “O‘zkimyosanoat” AJ Xodimlar bo‘limi boshlig‘i Abduvohid Aripov, “O‘zkimyosanoat” AJ Komplayens xizmati rahbari Shuhrat Sagdullaev, “Person Hunters” kompaniyasining assessment xodimi Hilola Rahimberdiyeva, OvaO’MTV qoshidagi Pedagogik innovatsiyalar instituti kafedra mudiri Fazliddin Mamarasulov ishtirok etdi.
Seminar-treningni tashkil etishda “Maxam-Chirchiq” aksiyadorlik jamiyati rahbariyati va kasaba uyushma qo‘mitasi tomonidan moddiy yordam ko‘rsatildi. Seminar ishtirokchilari butun tadbir davomida Bo‘stonliq tumanidagi “Layner” tog‘-chang‘i majmuasida turar joy bilan ta’minlanishdi, madaniy hordiq chiqarish uchun shart-sharoitlar va qiziqarli ekskursiyalar tashkil etildi.
“Birinchi rezinotexnika zavodi” MChJ nomidan Xodimlar bo‘limi boshlig‘i vazifasini vaqtincha bajaruvchi Elvina Kurtseitova, Malakani baholash markazi (MBM) boshlig‘i Shavkat Fayziyev, MBM yetakchi mutaxassisi Rustam Burliyev ishtirok etishdi.
“Aqliy hujum” ishbilarmonlik motivatsion o‘yini doirasida “BRZ” MChJ MBM yetakchi mutaxassisi R.Burliyev maksimal ball to‘plab, faxrli birinchi o‘rinni egalladi.
Xodimlarni boshqarish sohasida bilimlarni o‘zlashtirishning progressiv shkalasi bo‘yicha o‘tkazilgan test sinovlari natijalariga ko‘ra “BRZ” MChJ MBM boshlig‘i Sh.Fayziyev eng yuqori ball to‘plab, birinchi o‘rinni egalladi va seminar tashkilotchilari tomonidan qimmatbaho sovg‘a bilan taqdirlandi. Ikkinchi o‘rin “Dehqonobod kaliy zavodi” AJ xodimlar bo’limi rahbari, uchinchi o‘rin esa “Qo‘ng‘irot soda zavodi” MChJ o‘quv markazi rahbariga nasib etdi.
Seminar-trening doirasida ishtirokchilar xodimlar boshqaruvi sohasidagi so‘nggi keyslar bilan tanishdilar, xodimlarni boshqarishdagi vaziyatlarni amaliyotda tahlil qildilar, bugungi kunda kimyo sanoatida joriy etilayotgan ko‘plab yangi foydali ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.

Новые кейсы HR- менеджмента для специалистов химической отрасли
Согласно Плану мероприятий, утвержденного Председателем правления АО «Узкимёсаноат» № 07/633 от 21.02.2022 года,  в рамках  исполнения  Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы квалификационной оценки и обеспечению рынка труда квалифицированными кадрами» № 4939 от 31.12.2020 г.  в период с 24 по 26 февраля текущего года для сотрудников кадровых служб,  учебных центров по подготовке кадров, Центров оценки квалификаций предприятий, входящих в структуру АО «Узкимёсаноат» организован обучающий семинар – тренинг. Мероприятия прошло на базе Ташкентского химико-технологического института и Акционерного общества «Максам-Чирчик» и состояло из трех этапов:
1. Лекционные и секционные курсы при Ташкентском химико-технологическом институте (ТХТИ) по таким темам, как: «Пересмотр учебных программ по кадровой подготовке специалистов для химической промышленности, и стратегия интеграции науки и образования в производство». Участие в данном проекте приняли профильные специалисты отрасли и ректор института Б.Ш.Усмонов.
2. Ознакомительно-экскурсионная программа по производственно-учебным корпусам АО «Максам-Чирчик» в городе Чирчик Ташкентской области на тему «Совершенствование работы и новые подходы в управлении персоналом кадровой службы, учебного центра по подготовке кадров и Центра оценки квалификации».
3. Семинар-тренинг по нескольким уровням и различным темам:
• Современные тренды в управлении персоналом;
• Эволюция роли HR-менеджера;
• Модели построения HR-службы в компаниях;
• HR-стратегия и политика управления персоналом;
• Основные показатели эффективности HR-службы при управлении персоналом;
• Совершенствование Национальной программы квалификации;
• Комплаенс и мониторинг трудовых ресурсов;
• Объективная оценка квалификации персонала.
Тренерами и коучами семинар-тренинга выступили начальник отдела по работе с персоналом АО «Узкимёсаноат» Абдувохид Арипов, начальник службы Комплаенс АО «Узкимёсаноат»  Шухрат Сагдуллаев, ассесмент Компании «Person Hunters»  Хилола Рахимбердиева, заведующий кафедрой Института педагогических инноваций при МВиССО Фазлиддин Мамарасулов.
Финансовую поддержку для организации семинар- тренинга оказало Руководство и Профсоюзный комитет АО «Максам-Чирчик». Для участников семинара было организовано комфортабельное расположение с проживанием на весь период мероприятия в горнолыжном комплексе «Layner» Бостанлыкского района, культурный досуг и насыщенная экскурсионная программа.
От ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» приняли участие в прошедшем семинар-тренинге и.о.Начальника отдела по работе с персоналом  Эльвина Куртсеитова, начальник ЦОК Шавкат Файзиев,  ведущий спецалист ЦОК  Рустам Бурлиев.
В рамках проведения  деловой мотивационной игры  «Мозговой штурм»  вед. специалист  ЦОК ООО «BRZ» Р. Бурлиев набрал максимальное количество очков и занял почетное первое место.
По итогам тестирования по прогрессивной шкале усвоения знаний в области менеджмента управления персоналом наибольшее количество баллов набрал начальник ЦОК ООО «BRZ» Ш.Файзиев, который занял Первое место и  был удостоен ценного подарка от организаторов семинара. Второе место – занял начальник ОК АО «Дехканабадский калийный завод», а третьим стал начальник Учебного центра ООО СП «Кунградский содовый завод».
В рамках семинара-тренинга участники познакомились с новейшими кейсами в области HR- менеджмента, на практике разобрали ситуации в управлении персоналом, узнали много новой полезной информации, которую уже сегодня внедряют на предприятиях химической отрасли.