Butun jahon sog'liqni saqlash kuni
25 mart – Butun jahon sog'liqni saqlash kuni arafasida "Birinchi Rezinotexnika zavodi" MCHJ xodimlari uchun "Yaxshi formada bo'ling" mavzusida seminar tashkil etildi. Poytaxt tibbiyot muassasalarining oliy toifali shifokorlari ishchi kuchiga sog'lom turmush tarzi mavzusida taqdimot o'tkazib, ularning savollariga javob berdi.
Malumot uchun: Jahon Sog'liqni saqlash kuni har yili 7 aprel kuni nishonlanadi va ularning farovonligi, sog'lom tanasi va kuchli ruhi haqida qayg'uradigan, shuningdek, atrof-muhitni himoya qilish va ekologik vaziyatni yaxshilashga intiladigan har bir kishi uchun muhim bayramdir.
"Birinchi Rezinotexnika zavodi" MCHJ rahbariyati va kasaba uyushmasi qo'mitasi tomonidan tashkil etilgan seminarda inson salomatligi 20% atrof-muhit, 50% turmush tarzi bilan belgilangani va uning atigi 10% sog'liqni saqlash tizimiga bog'liq ekani ta'kidlandi. Chekish, spirtli ichimliklarni iste'mol qilish, yashash tarzi,yuqori xolesterin: ijtimoiy farovonlik o'sishi bilan, asosiy sog'liqni saqlash xavfi qiziqishlariga omillar tomon siljitish.
Seminar davomida yosh avlod psixologik salomatligining asosiy muammolari muhokama qilindi, zavod xodimlari to'g'ri ichak tozaligi, ichki a'zolarning salomatligi va to'g'ri ishlashi haqida ma'lumot oldilar.
Seminarda so'zga chiqqanlar pandemiya paytida to'g'ri odatlarga qanday rioya qilish mumkinligi va umuman inson salomatligiga qanday omillar ta'sir qilishini ta'kidlashdi.
COVID-19 pandemiyasi dunyo hali ham tengsizlikka to'la ekanligini bizga aniq ko'rsatib berdi. Ko'p hollarda sog'lom hayot kechirish qobiliyati va sifatli sog'liqni saqlashning mavjudligi insonning qaerda tug'ilganligi, qaerda yashashi va ishlashi bilan belgilanadi. Jahon Sog'liqni saqlash tashkiloti tomonidan belgilanganidek, sog'liqni saqlash - bu kasallikning yo'qligi emas, balki to'liq jismoniy, aqliy va ijtimoiy farovonlik holatidir.

Всемирный день здоровья
25 марта - в преддверии Всемирного дня здоровья для работников ООО «Биринчи резинотехника заводи» был организован семинар-практикум на тему «Будь в тонусе». Врачи высших категорий столичных медицинских учреждений представили трудовому коллективу презентацию на тему ЗОЖ, ответили на интересующие вопросы.
Для справки: Всемирный день здоровья отмечается ежегодно 7 апреля и является важным праздником для каждого, кто заботится о своем благополучии, здоровом теле и крепком духе, а также стремится к защите окружающей среды и улучшению экологической обстановки, что непосредственно влияет на развитие здоровой нации.
На семинаре, организованном руководством и профсоюзным комитетом ООО «БРЗ» было отмечено, что здоровье человека определяется на 20% средой обитания, на 50% — образом жизни, и только 10% его зависит от системы здравоохранения. С ростом благосостояния общества основные риски для здоровья смещаются в сторону поведенческих факторов: курение, употребление алкоголя, малоподвижный образ жизни, высокий уровень холестерина.
В процессе семинара были обсуждены основные проблемы психологического здоровья подрастающего поколения, работники завода получили информацию о грамотном очищении кишечника, о здоровье и правильном функционировании внутренних органов.
Спикеры семинара отметили как можно в период пандемии придерживаться правильных привычек и какие факторы влияют на здоровье человека в целом.
Пандемия COVID-19 ярко показала нам, что мир все еще полон неравенства. Во многих случаях возможность вести здоровую жизнь и доступность качественного медицинского обслуживания определяются тем, где человек родился, где живет и работает. Как определяет Всемирная организация здравоохранения – здоровье - это не просто отсутствие болезней, это состояние полного физического, душевного и социального благополучия.
В Узбекистане 2021 год объявлен «Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», поэтому особое внимание уделяется факторам формирования здорового образа жизни и укреплению организма среди молодежи, что в результате увеличивает продолжительность жизни.
Ведущие семинара- врачи высших категорий поблагодарили всех участников за интерес к событию и за чудесную дружескую атмосферу, в которой прошел семинар.