"BRZ" MChJda ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishish
Ixtisoslashgan oliy o'quv yurtlari professor-o'qituvchilari va talaba yoshlar tomonidan Zavod faoliyatiga qiziqish tobora ortib bormoqda. Va, albatta, bu respublikamizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar bilan bog'liqdir.
Milliy iqtisodiyotning innovatsion rivojlanish yo'liga o'tishi inson salohiyatiga katta hajmdagi sarmoyalar bilan bog'liq. Bu milliy iqtisodiyotning global iqtisodiy tizimdagi o'rnini belgilaydigan eng muhim strategik manba. Va buning tasdig'i sifatida 2021 yil "Yoshlarni qo'llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili" deb e'lon qilindi.
2021 yilgi Davlat dasturi doirasida "BRZ" MChJ va mamlakatning ixtisoslashtirilgan universitetlari o'rtasidagi hamkorlik bo'yicha chora-tadbirlar alohida xatboshida ta'kidlangan.
1 mart kuni "Birinchi rezinotexnika zavodi" MChJga Toshkent kimyo-texnologiya instituti (TKTI) xodimlari tashrif buyurishdi.
Universitet professor-o'qituvchilari va dotsentlari fan bo'yicha prorektor - kimyo va texnika fanlari doktori X.Pulatov rahbarligida tanishish safari doirasida ITM (ilmiy-texnik markaz) va ishlab chiqarish maydonlarida bo'lishdi.
"BRZ" MChJ kadrlar bo'limi boshlig'i M.Ergasheva mehmonlarga zavodning rivojlanish tarixi haqida gapirib berib, uzluksiz ishlash har yili yosh mutaxassislar - ixtisoslashtirilgan oliy o'quv yurtlari bitiruvchilari bilan to'ldiriladigan kadrlarning kasbiy mahoratiga bog'liqligini ta'kidladi. .
ITM boshlig'i M.Xasanov va texnik bo'lim boshlig'i M.Mo'minjonovlar tomonidan asosiy ishlab chiqarish maydonlari va ustaxonalar bo'ylab ekskursiya o'tkazildi. O'qituvchilar tarkibida katta qiziqish 101-sonli - rezina aralashmalar ishlab chiqarish ustaxonasi va sinov laboratoriyasining 210-sonli uchastkasini tekshirish bilan uyg'otdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Zavod va TKTI o'rtasida mutaxassislarni tayyorlash va "BRZ" MChJ xodimlarining malakasini oshirish, Institut xodimlari uchun zavodda stajirovka o'tkazish sohasida o'zaro hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, universitet va BRZ MChJ o'rtasidagi hamkorlik to'g'risidagi memorandumning bandlari, shinalarning 3D modelini qurish usullari, shinalarni loyihalash va hisoblashda elektron dasturlardan foydalanish to'g'risida kelishib olindi.
5 mart kuni Toshkent texnika universiteti Olmaliq filiali talabalari Birinchi Rezinotekhnika zavodi zavodiga ekskursiya bilan tashrif buyurishdi. Energetika va mashinasozlik fakulteti va Kimyoviy texnologiya kafedrasi vakillari ishlab chiqarishda innovatsion texnologiyalarni qo'llaydigan dinamik rivojlanayotgan korxona atmosferasiga tushib ketgan avtomobil shinalari, konveyer lentalari ishlab chiqarish bilan tanishdilar.
Tadbirda 60 dan ortiq bolalar ishtirok etishdi, ular kelajakda "BRZ" MChJ xodimlariga aylanishadi.
Bunday tadbirlarni tashkil etish tajribasi shuni ko'rsatadiki: ishlab chiqarish sohasiga cho'mish qanchalik tezroq boshlanadi, bolalar ishlab chiqarish sharoitlariga shunchalik oson moslashadilar va kelajakda ular o'zlarini ish joylarida yaxshi his qilishadi.
Ekskursiyaning maqsadi Birinchi Rezinotekhnika  Zavodi faoliyati, uning ishlab chiqarish va texnologik tuzilishi, zamonaviy sharoitlarda iqtisodiy faoliyatni olib borish tajribasi bilan tanishishdan iborat edi. Korxonada o'quvchilarga zavod faoliyati va kelgusidagi istiqbolli rejalari to'g'risida taqdimot namoyish etildi. Ilmiy-texnik markaz va texnik bo'lim mutaxassislari ishlab chiqarishning o'ziga xos xususiyatlari, investitsiya loyihalari va rezina-tehnika buyumlar ishlab chiqarishning o'ziga xos xususiyatlari haqida so'zlab berishdi. Seminar va seksiyalar faoliyatining bosqichlari talabalarda katta qiziqish uyg'otdi. Ular rezina buyumlar ishlab chiqarishda rezina aralashmalari qanday ishlatilishini amalda ko'rdilar. Bundan tashqari, ekskursiya doirasida texnik nazorat bo'limi va sinov laboratoriyasining faoliyati namoyish etildi.
26 fevral kuni "Birinchi rezinotexnika zavodi" MChJga Toshkentda D.I.Mendeleyev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiya universiteti filiali rahbariyati, o'qituvchilari va talabalari tashrif buyurishdi.  . Tanishish safari doirasida filial direktori S. Filatov boshchiligidagi 50 kishilik delegatsiya avtomobil shinalari va konveyer lentalarini ishlab chiqarish jarayonini kuzatib bordi.
Talabalar uchun ajoyib ekskursiyani zavodning texnik direktori Sh.Aminov va texnik bo'lim boshlig'i M.Mo'minjonov olib borishdi. Talabalar zavod mahsulotlarini ishlab chiqarish texnologiyasini o'rganib chiqib, konveyer lentalarini ishlab chiqarish sexiga, avtomobil shinalari ishlab chiqarish sexiga tashrif buyurishdi.
Zavodning barcha sexlaridan o'tib, talabalar ishlab chiqarishni tashkil etishning barcha jarayonlarini ko'rib chiqdilar va uni yuqori darajada qadrladilar.
Anvarov Azizjon, Rossiya kimyoviy texnologiyalar universiteti D. Mendeleyev filiali talabasi:
- BRZ zavodiga ekskursiyani tashkil qilganingiz uchun katta rahmat! Bizga zavodning jihozlari ko'rsatildi, sexning barcha ishchilari  o'zlarining ish kunlarini qanday o'tkazayotganliklari to'g'risida ma'lumot berildi! Birinchi marta bunday korxonada ish qanday tashkil etilganini ko'rdim va bu juda ta'sirli edi! Juda qiziqarli va ma'lumotli! Endi biz zavodda ishlash to'g'risida umumiy tasavvurga egamiz, ular ishlab chiqaradigan mahsulotlarning barcha nozikliklarini bilamiz.

Знакомство с производственным процессом на ООО «БРЗ»
Интерес к деятельности Завода со стороны профессоров и преподавателей профильных ВУЗов и студенческой молодёжи возрастает. И безусловно это связано с теми широкомасштабными реформами, которые сейчас происходят в нашей республики.
Переход национальной экономики на инновационный путь развития связан с масштабными вложениями инвестиций в человеческий потенциал. Это самый важный стратегический ресурс, который определяет место национальной экономики в мировой экономической системе. И как подтверждение этому 2021 год объявлен - Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.
В рамках Государственной программы 2021 года мероприятия по сотрудничеству ООО «БРЗ» с профильными ВУЗами страны выделены отдельным пунктом.
1 марта ООО «Биринчи резинотехника Заводи» посетили сотрудники Ташкентского химико-технологического института (ТХТИ).
Преподаватели и доценты ВУЗа под руководством проректора по науке – доктора химико-технических наук Х.Пулатова в рамках ознакомительной экскурсии побывали в НТЦ (научно-технический центр) и на производственных площадках Завода.
Начальник отдела кадров ООО «БРЗ» М.Эргашева рассказала гостям об истории развития завода, подчеркнув, что бесперебойная работа во многом зависит от профессионализма персонала, который ежегодно пополняется молодыми специалистами — выпускниками профильных вузов.
Начальник НТЦ М.Хасанов и начальник тех.отдела М.Муминжонов  провели экскурсию по основным производственным участкам и цехам. Большой интерес у профессорско-преподавательского состава вызвал осмотр цеха № 101 – Цеха по производству резиновых смесей и Участка № 210 испытательной лаборатории.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества Завода и ТХТИ в области подготовки специалистов и повышения квалификации сотрудников ООО «БРЗ», проведение стажировок для сотрудников института на заводе. Также были согласованы пункты меморандума о сотрудничестве ВУЗа и ООО «БРЗ», методы построения 3D модели автошины, применение электронных программ при проектировании и расчетах автошин.
5 марта студенты Алмалыкского филиала Ташкентского технического университета побывали с экскурсией на заводе «Биринчи резинотехника заводи». Представители факультета «Энергетика и машиностроение» и кафедры «Хим.технологии» ознакомились с производством автомобильных шин, конвейерных лент, погрузились в атмосферу динамично развивающегося предприятия, применяющего инновационные технологии в производстве.
Участие в мероприятии приняли более 60 ребят, которые в будущем станут сотрудниками ООО «БРЗ».
Опыт организации подобного рода мероприятий показывает: чем раньше начинается погружение в производственную сферу, тем легче ребята адаптируются к производственным условиям, и тем лучше себя чувствуют на рабочем месте в будущем.
Целью экскурсии стало знакомство с деятельностью Завода «Биринчи резинотехника заводи», его производственной и технологической структурой, опытом ведения экономической деятельности в современных условиях. На предприятии студентам  показали презентацию о деятельности завода и о перспективных планах на будущее. Специалисты научно-технического центра и тех.отдела рассказали об особенностях производства, инвестиционных проектах и о специфике выпуска резинотехнических изделий. Наибольший интерес у студентов вызвали этапы деятельности цехов и участков. Они на практике увидели как применяются резиновые смеси для изготовления резино-технических изделий.  Кроме того, в рамках экскурсии была продемонстрирована деятельность участка технического контроля и испытательной лаборатории.
26 февраля ООО «Биринчи резинотехника Заводи» посетили руководство, преподаватели и студенты Филиала РХТУ им. Д.И.Менделеева в г.Ташкенте. Делегация из 50 человек во главе с Директором филиала С.Филатовым в рамках ознакомительной экскурсии посмотрели весь процесс производства автомобильных шин и конвейерных лент.
Замечательную экскурсию для студентов провели технический директор завода Ш.Аминов и начальник тех.отдела М.Муминжонов. Студенты побывали в цеху по производству конвейерных лент, в цеху по производству автомобильных шин, изучив технологии производства продукции Завода.
Пройдя по всем цехам завода, студенты смогли рассмотреть весь процесс организации производства и оценили его на высоком уровне.
Анваров Азизжон, студент филиала РХТУ им.Д.Менделеева
– Большое спасибо за организацию экскурсии на завод «БРЗ»! Нам продемонстрировали оборудование завода, показали все рабочие цеха и то, как проводят сотрудники свой трудовой день! Я впервые увидел, как организована работа на таком предприятии, и это очень впечатлило! Очень интересно и познавательно! Теперь мы имеем общее представление о работе на заводе, мы знаем все тонкости той продукции, которые они выпускают.