Bo'lajak prezident saylovlariga tayyorgarlik bo'yicha seminar
2021 - yil 24 - oktabrda O'zbekistonda navbatdagi prezident saylovlari bo'lib o'tadi. Nomzodlarni ilgari surish kompaniyasi iyul oyining ohirida boshlangan. Respublikada ro'yxatga olingan beshta partiya eng yuqori davlat lavozimiga nomzod ko'rsatishi mumkin.
Saylov - huquqiy demokratik davlat, erkin fuqarolik jamiyatining ajralmas elementi, fuqarolarning xohish -irodasini erkin ifoda etishining asosiy shakli, ularning siyosiy hayotda bevosita ishtirok etishi, jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda, davlat hokimiyati organlarini shakllantirishdir.
“Birinchi Rezinotexnika Zavodi” mas'uliyati cheklangan jamiyati yoshlar masalalari bo'yicha bosh direktorning maslahatchisi F. Matasimov tashabbusi bilan kasaba uyushmasi qo'mitasi ko'magida kombinatda yosh mutaxassislar bilan uchrashuv va seminarlar, huquqiy savodxonlik bo'yicha suhbatlar o'tkazildi.
Bunday tadbirlarning maqsadi siyosiy partiyalarning dasturlari bilan tanishish, O'zbekiston Respublikasida siyosiy partiyalar faoliyatini huquqiy qo'llab-quvvatlashning asosiy parametrlari va mamlakat fuqarolarining konstitutsiyaviy huquqlari to'g'risida fikr almashish edi.
Siyosiy partiyalar faoliyati bo'yicha amaliyotni qayta ko'rib chiqish uchun O'zbekiston Markaziy saylov qo'mitasi taqdim etgan ma'lumotlar muhokama qilindi.
Zavodimizda o'tkaziladigan uchrashuvlar saylov qonunchiligi haqidagi bilimlarni yanada mustahkamlashga va saylovda ishtirok etishga tayyorgarlik ko'rishga qaratilgan. Yaqinlashib kelayotgan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi mamlakat va har birimiz hayotimizda muhim voqea. Mamlakatning keyingi taraqqiyoti butun jarayon davomida faolligimizga, siyosiy yetuklikka va tanlovimizga bog'liq, - deydi yoshlar yetakchisi Firdavs Matasimov.

Семинар о подготовке к предстоящим президентским выборам
24 октября 2021 года в Узбекистане пройдут очередные президентские выборы. Кампания по выдвижению кандидатов стартовала в конце июля. Выдвигать претендентов на высший государственный пост могут пять зарегистрированных в республике партий.
Выборы — неотъемлемый элемент правового демократического государства, свободного гражданского общества, основная форма свободного волеизъявления граждан, их непосредственного участия в политической жизни, управлении делами общества и государства, формировании органов государственной власти.
По инициативе Советника генерального директора по вопросам молодежи ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» Ф.Матасимова при содействии профсоюзного комитета на Заводе прошли встречи- семинары с молодыми специалистами и проведены  беседы по правовой грамотности.
Целью проведения подобного рода мероприятий стало ознакомление с программами политических партий, обмен мнениями по основным параметрам правового обеспечения деятельности политических партий в Республике Узбекистан и о конституционных правах граждан страны.
Для обзора практики по вопросам деятельности политических партий была обсуждена информация, предоставленная Центральным избирательным комитетом Узбекистана.
Встречи, проходящие на нашем Заводе направлены на дальнейшее укрепление знаний избирательного законодательства и подготовке к участию в выборах. Предстоящие выборы Президента Республики Узбекистан — важное событие в жизни страны и каждого из нас. От нашей активности во время всего процесса, политической зрелости и выбора зависит дальнейшее развитие страны, - говорит  лидер молодежи Фирдавс Матасимов.