O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Kimyo sanoati korxonalarini yanada isloh qilish va moliyaviy sog'lomlashtirish, yuqori qo'shimcha qiymatga ega bo'lgan kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmoni (№ 4992-son) doirasida, 2021-yilda "Birinchi rezinotexnika zavodi" MCHJ da istiqbolli innovatsion loyihalardan iborat yangi korxonalarni tashkil etish rejalashtirilgan bo'lib, ularni amalga oshirish uch bosqichda amalga oshiriladi.
"Kimyo va gaz kimyo sanoatida texnologik klasterlarni yaratish bo'yicha hamkorlik" dasturi doirasida mahsulotlar turini kengaytirish va to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish maqsadida 10 dan ortiq investitsiya loyihalari ishlab chiqarish klasteriga birlashtiriladi. "Angren" sanoat hududiga   kiritilgan bo'sh binolarning asoslari.
Ushbu uyushma doirasida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari ishlab chiqarish salohiyatini oshiradi, rezina buyumlar ishlab chiqarish uchun yangi quvvatlarni yaratadi.
Bular: yuk mashinalari va avtobuslar uchun shinalar ishlab chiqarish loyihasi, po'lat simli va po'lat arqon buyumlar ishlab chiqarish, texnologik buyumlari va diafragmalar ishlab chiqarish, katta o'lchamdagi maxsus shinalar  va harbiy texnika uchun ishlab chiqarish loyihasi va boshqalar.
Chet ellik sheriklar va "O'zkimyosanoatloixa" AJ bilan barcha investitsiya loyihalari bo'yicha biznes-rejalarni ishlab chiqish bo'yicha ishlar olib borilmoqda. "Yillik ishlab chiqarish quvvati 130 ming donani tashkil etadigan yuk mashinalari va avtobuslar uchun shinalar ishlab chiqarish" birinchi bosqich loyihasi bo'yicha biznes-reja ishlab chiqildi. Keyingi bosqichlar uchun texnik shartlar shakllantirilmoqda.

Перспективное производство ООО «Биринчи резинотехника заводи»
В рамках Постановления Президента Республики Узбекистан (№ПП 4992) «О мерах по дальнейшему реформированию и финансовому оздоровлению предприятий химической промышленности, развитию производства химической продукции с высокой добавленной стоимостью» от 13 февраля 2021 года на ООО «Биринчи резинотехника заводи» запланирована организация новых предприятий, состоящих из перспективных инновационных проектов, реализация которых пройдет в три этапа.
В целях расширения ассортимента продукции и привлечения прямых иностранных инвестиций в рамках реализации Программы «Сотрудничество по созданию технологических кластеров в химической и газохимической отраслях» более 10 инвестиционных проектов объединятся в производственный кластер на базе свободных площадей, входящих в СИЗ «Ангрен».
Инвестиционные проекты, которые будут реализованы в рамках данного объединения, позволят нарастить производственный потенциал, создать новые мощности по выпуску резинотехнических изделий.
Это такие проекты, как: проект по производству шин для грузовых автомобилей и автобусов, проект по производству стальной проволоки и стальной канатной продукции, производство технологической кордной продукции и диафрагмы, производство крупногабаритных специальных шин и шин для военной техники и др.
Ведется работа с зарубежными партнерами и АО «Узкимесаноатлоиха» по разработке бизнес-планов по всем инвестиционным проектам. Разработан бизнес-план проекта первого этапа «Производство шин для грузовых автомобилей и автобусов с годовой производственной мощностью 130 000 единиц». Формируются технические условия для следующих этапов.
Реализация инвестиционных проектов позволит создать около 11 предприятий и более 1800 новых рабочих мест, планируется выпуск продукции на сумму более 450 миллионов долларов США.