“Birinchi rezinotexnika zavodi” MChJ XKda  yoshlarning yetuk mutaxassis bo‘lib kamol topishiga bo‘lgan intilishini qo‘llab-quvvatlash, o‘z tanlagan kasbiga nisbatan hurmat va faxr tuyg‘usini shakllantirish, iqtidorli mutaxassislarning kasbiy bilim darajasini aniqlash, ular orasida sog‘lom raqobat muhitini vujudga keltirish va ularning innovatsion g‘oya, loyiha va texnologiyalarini hayotga tatbiq etish orqali yoshlar bandligini ta’minlash maqsadida "Yilning eng faol yosh kimyogari" ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi. Innovatsion va ratsionalizatorlik takliflarini kashf etish maqsadini ko‘zlovchi tanlovning joriy yilgisida ishtirok etish uchun korxonaning 7 nafar  xodimlari ishitirok etdi.
Kasaba uyushma qo‘mitasi, Texnologiyalar, Innovatsiya va mahalliylashtirish, Ishlab chiqarishni bo‘lim rahbar va yetakchi mutaxassislari hakamligi ostida oʻtgan tanlovda yosh mutaxassislarning ishlab chiqarishga joriy etilgan yangi loyihalari, ularning ishlab chiqarish hajmi va unumdorligini oshirishdagi ahamiyati hissasi asosiy mezonlardan bo‘ldi.
Hakamlar hay’ati qaroriga muvofiq, Innovatsion texnologiyalarni joriy etish va xom-ashyo materiallarni mahalliylashtirish bo’limi boshlig’i Bozorov Axror Turayevich“Yilning eng faol yosh kimyogari” deb topilib Respublika bosqichiga yo‘lanmani qo‘lga kiritdi. Tanlovning 2-o‘rniga Sifat nazorati bo’limi nazoratchisi Ergasheva Xolbu Nurmamatovna, 3-o‘rniga esa FMS va KT laboratoriyasi laboranti Eraliyeva Gulshana Musajon qizi loyiq ko‘rildi.
Gʻolib va sovrindorlar orasida ayol xodimalarimiz borligi barchani e’tirofiga sazovor bo’ldi.Bu korxonamizda xotin-qizlarimizni ilm olish va ilmiy izlanishlar olib borayotganidan dalolatdir.
Gʻolib va sovrindorlar  korxona va kasaba uyushma qo‘mitasining diplom va qimmatbaho sovgʻalari bilan taqdirlandilar.

ОПРЕДЕЛЕН САМЫЙ АКТИВНЫЙ МОЛОДОЙ ХИМИК ГОДА
В целях поддержки в стремлении молодежи стать зрелыми специалистами, сформировать чувство уважения и гордости за выбранную профессию, для определения уровня профессиональных знаний талантливых специалистов, создания среди них здоровой конкурентной среды, а также обеспечения трудоустройства молодежи путем реализации ее инновационных идей, проектов и технологий на ИП ООО "Birinchi rezinotexnika zavodi" провели конкурс "Самый активный молодой химик года". В этом году в конкурсе по выявлению инновационных и рационализаторских предложений приняли участие 7 сотрудников предприятия.
В конкурсе, который судили Профсоюзного комитета, руководители и ведущие специалисты Технологий, Инноваций и локализационного производственного отдела, главными критериями стали новые проекты молодых специалистов, внедряемые в производство, их значение в увеличении объема производства и производительности было одним из главных критериев.
По решению жюри Бозоров Ахрор Тураевич, начальник управления внедрения Инновационных технологий и локализации сырья, был назван «Cамым активным молодым химиком года» и получил путёвку на республиканский этап. 2 место заняла Эргашева Холбу Нурмаматовна, руководитель отдела контроля качества, а 3 место заняла Эралиева Гульшана Мусажон, лаборант лаборатории ФМС и КТ.
Присутствие наших сотрудниц среди победителей и призёров было признано всеми, это является доказательством того, что в нашем предприятии женщины занимаются обучением и научными исследованиями.
Победители и призеры были награждены дипломами и ценными подарками от предприятия и Профсоюзного комитета.