Joriy yilning 10 fevralida O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Qarori bilan lotin yozuviga asoslangan o'zbek alifbosiga bosqichma-bosqich to'liq o'tish uchun "yo'l xaritasi" tasdiqlandi. Hujjatda lotin alifbosiga asoslangan o'zbek alifbosiga to'liq o'tish bo'yicha normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish ham ko'zda tutilgan. Bundan buyon normativ-huquqiy hujjatlar, ish yuritish, ko'chalar va tashkilotlar nomerlari lotin alifbosida tayyorlanadi. Reklama, web-saytlar, ommaviy axborot vositalari va nashriyotlar ham lotin tilida bo'ladi.
Shu munosabat bilan «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» MChJ ma'muriyati o'z xodimlariga lotin yozuviga asoslangan o'zbek alifbosining imlo qoidalarini o'rganish bo'yicha o'quv kurslarini tashkil etdi.
Kurs o'qituvchilari Angren shahridagi 29-sonli o'rta ta'lim maktabning ona tili o'qituvchilari Xayatova N.K. va Mamatova M.A. Hammasi bo'lib ikkita guruh tuzildi. Guruhlarda 25 nafaridan tinglovchi bor.
Yangi alifbodan foydalanib o'qish va yozishni o'rganish zavod xodimlari uchun maxsus ishlab chiqilgan o'quv dasturining asosiy maqsadi hisoblanadi. Butun dars 30 soatga mo'ljallangan bo'lib, ma'ruzalar va amaliy mashg'ulotlardan iborat. Kurs dasturi lotin grafikasi, fonetik normalar va imlo qoidalariga asoslangan o'zbek alifbosining tuzilishini o'z ichiga olgan.
- Mashg'ulotlar haftasiga uch marta bo'lib o'tadi. Har bir dars 1,5 soat davom etadi. O'qish muddati 16 iyuldan 31 avgustgacha. Kursning o'zi kichik, ammo shunga qaramay biz yangi alifbo va yangi yozuv qoidalarini o'zlashtirish juda oson bo'lishiga aminmiz. Chunki lotin va kirill yozuvlari bir xil alifboda bo'lsa-da ularning belgilarining deyarli 70% bir xil, ular juda o'xshash. Shuning uchun, o'zlashtirish kuchli psixologik noqulaylik keltirib chiqarmaydi. Shuni ham ta'kidlashni istardimki, "Birinchi rezinotexnika zavodi" mas'uliyati cheklangan jamiyati "Yo'l xaritasi" bandlarini amalga oshirishga juda tez javob bergan va o'z xodimlari uchun bunday zarur o'quv mashg'ulotlarini tashkil etgan birinchi tashkilotdir. Zavod mutaxassislari yangi imlo qoidalarini o'rganishga katta qiziqish bildirmoqdalar, - deydi taklif qilingan o'qituvchilardan biri Nargiza Kungirovna.
Talabalar assimilyatsiya qulayligi va o'quv materialining qiziqarli taqdim etilishini ta'kidladilar. Kurs tugagandan so'ng imtihonlar o'tkaziladi va har bir xodim o'tgan material uchun baho oladi. Bugungi kunda "BRZ" mas'uliyati cheklangan jamiyatida kadrlar tayyorlash bu zaruriy ko'nikmalar va ish uslublarini o'zlashtirgan holda, xodimlarning yangi bilimlarga ega bo'lishining doimiy jarayoniga aylangan.
Mamlakatning kirill yozuvidan lotin yozuviga o'tishi ham ijtimoiy-iqtisodiy, ham siyosiy jihatdan katta ahamiyatga ega. Ushbu qadam o'zbek tilining mamlakat aholisi va ayniqsa yoshlar orasida keng tarqalishida muhim omil bo'ladi.

Обучение персонала на ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi»
10 февраля текущего года Постановлением Кабинета министров республики Узбекистан утверждена «дорожная карта» по поэтапному полному переходу на узбекский алфавит, основанный на латинской графике. Документом также предусмотрена разработка проектов нормативно-правовых актов о полном переходе на узбекский алфавит, основанный на латинице. Отныне на латинице будут готовиться нормативно-правовые акты, вестись делопроизводство, обозначаться улицы и организации. Реклама, сайты, СМИ и продукция издательств также будут на латинице.
В связи с этим администрация ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi»  организовала для своих работников учебные курсы по изучению  правил правописания узбекского алфавита на основе латинской графики.
Преподавателями курса стали учителя по родному языку общеобразовательной школы №29 г.Ангрен Хаятова Н.К. и Маматова М.А. Всего сформировано две группы - по 25 человек в каждой из них.
Научиться читать и писать, используя новый алфавит- главная цель специально разработанной учебной программы для работников Завода. Весь курс рассчитан на 30 часов, включает в себя лекции и практические занятия. В программу курса вошли структура узбекского алфавита на основе латыни, фонетические нормы и правила правописания.
- Обучение у нас проходит три раза в неделю. Каждое занятие длится 1,5 часа. Период обучения с 16 июля до 31 августа. Сам курс небольшой, но несмотря на это мы уверены, что овладение новым алфавитом и новыми правилами письма будет проходить очень легко. Потому что латиница и кириллица – это гомогенные алфавиты. Почти 70% их знаков одинаковые, они очень похожи. Поэтому освоение не будет сопровождаться сильным психологическим дискомфортом. Хотелось также отметить, что ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» - это первая организация, которая так оперативно отреагировало на выполнение пунктов «Дорожной карты» и организовало для своих работников такие необходимые учебные занятия. Специалисты Завода проявляют огромный интерес к изучению новых правил правописания, - говорит один их приглашенных учителей Наргиза Кунгировна.
Обучающиеся отметили легкость усвоения и интересную подачу учебного материала. По завершению курса пройдут экзамены и каждый работник получит оценку за пройденный материал.  Сегодня обучение персонала на ООО «BRZ» это непрерывный процесс получения сотрудниками новых знаний, усвоение ими необходимых навыков и приемов работы.
Переход страны с кириллицы на латиницу имеет большое значение как в социально-экономическом, так и в политическом плане. Этот шаг станет важным фактором широкого распространения узбекского языка среди населения страны, а особенно среди молодежи.