Endi “Damas” avtomobiliga O‘zbekistonning “Bars” shinalari o‘rnatiladi
“Birinchi Rezinotexnika Zavodi” konveyeridan chiqqan O‘zbekistonning “Bars” shinalari “General Motors” (AQSh) talablariga muvofiqligini tasdiqlash uchun AQSh, Xitoy, Janubiy Koreya poligonlarida sinovlardan o‘tdi.
“Birinchi Rezinotexnika Zavodi” (Angren sh.) zavodining shinalari “UzAuto Motors” zavodi birlamchi komplektatsiyasiga yetkazib berish uchun tasdiqdan o‘tdi. “Bars UZ600” modelidagi shinalar O‘zbekistonning Xorazm viloyati Pitnak shahrida ishlab chiqarilayotgan “Chevrolet Damas”ga o‘rnatiladi.
“Birinchi Rezinotexnika Zavodi” Bosh direktori G‘ulomjon Inomovich Ibrohimov: “Bizning shina zavodimiz uchun “UzAuto Motors” birlamchi komplektatsiyasiga shinalar yetkazib berish – bu nafaqat mahsulotimiz, balki ishlab chiqarish jarayonlarimiz sifatining ham e'tirofidir. Angrendagi shina zavodi “General Motors” (AQSh) standartlari amal qiladigan zavodning omologatsiyalangan yetkazib beruvchisi bo‘lish uchun zaruriy barcha audit jarayonlaridan to‘liq o‘tdi”.
“General Motors” talablariga muvofiq, omologatsiya olish doirasida “Bars” shinalari turli bosqichlarda laboratoriya testlaridan, shuningdek AQSh, Xitoy, Janubiy Koreya poligonlarida yo‘l sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tdi. “Chevrolet Damas” avtomobillariga yetkazib berish uchun “Bars UZ600” modeli tanlandi – bu mikroavtobuslar va yengil yuk transporti uchun maxsus ishlab chiqilgan shinalardir. Shinaning alohida chidamli konstruksiyasi va protektordagi asimmetrik chiziqlar avtomobilning konstruksiyasi uchun optimal bo‘lib, yuqori yuk ko‘tarish qobiliyatini va boshqaruvning barqarorligini kafolatlaydi. Manyovrlardagi barqarorlik kontakt dog‘i maydonining kengayganligi va shina yelka hududlarining maxsus qurilmasi hisobiga ta'minlanadi.
Bugungi kunda “Birinchi Rezinotexnika Zavodi” “200 foizli” sifat nazoratiga ega shinalar chiqaradi. Har bir shina majburiy vizual va avtomatik nazoratdan o‘tadi. Sifat nazoratidan o‘tmagan mahsulot yoni kesilib, utilizatsiyaga yuboriladi, bu uning sotuvga chiqishining oldini oladi.
2021-yil avgustda “Birinchi Rezinotehnika Zavodi” IATF 16949:2016 avtomobilsozlik sanoatida menejment tizimi xalqaro tarmoq standartiga muvofiqlik sertifikatiga va ISO 9001:2015 sertifikatiga ega bo‘lgandi.
Ma'lumot uchun
“Birinchi Rezinotexnika Zavodi” MChJ – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “«Angren» erkin iqtisodiy zonasi hududida rezinotexnika buyumlari zavodi qurilishini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq O‘zbekistonda tashkil etilgan birinchi shina zavodidir.
200 mln AQSh dollariga teng zavod qurilishi 2018-yilda yakunlangan. Uning quvvati yiliga 3 mln avtomobil shinasi, 200 ming qishloq xo‘jaligi shinasi va 100 ming pogonometr konveyer tasmasini tashkil qiladi.
Angren shahridagi shina zavodi yevropa va osiyolik ishlab chiqaruvchilardan zamonaviy jihozlardan foydalanadi, zavodda to‘liq sikl – rezina qorishmalar ishlab chiqarishdan to shinalar vuklanizatsiyasi va sifat nazoratigacha yo‘lga qo‘yilgan.

На автомобили Damas теперь будут устанавливаться узбекские шины Bars
Узбекские шины Bars, сошедшие с конвейера Birinchi Rezinotexnika Zavodi, прошли испытания на полигонах США, Китая, Южной Кореи для того, чтобы подтвердить соответствие требованиям General Motors (США).
Шины завода Birinchi Rezinotexnika Zavodi (г. Ангрен) утверждены для поставок на первичную комплектацию завода UzAuto Motors. Шины модели Bars UZ600 будут устанавливаться на Chevrolet Damas, производящиеся в городе Питнак Хорезмской области Узбекистана.
Генеральный директор Birinchi Rezinotexnika Zavodi Гуломжон Иномович Ибрагимов: «Для нашего шинного завода поставка шин на первичную комплектацию в UzAuto Motors – это признание не только качества нашей продукции, но и качества наших процессов. Шинный завод в Ангрене прошел финально процессы аудита, необходимые для того, чтобы стать омологированным поставщиком завода, где действуют стандарты General Motors, США».
Шины Bars на различных этапах в рамках получения омологации успешно прошли лабораторные тесты, а также дорожные испытания на полигонах США, Китая, Южной Кореи в соответствии с требованиями General Motors. Для поставки на автомобили Chevrolet Damas была выбрана модель Bars UZ600 – это шины, разработанные специально для микроавтобусов и легкогрузового транспорта. Конструкция особой прочности и асимметричный рисунок протектора шины оптимальны для конструкции автомобиля, гарантируют высокую грузоподъемность и стабильность управления. Устойчивость при маневрировании обеспечивается благодаря увеличенной площади пятна контакта и особому строению плечевых зон шины.
Сегодня завод Birinchi Rezinotexnika Zavodi выпускает шины с так называемым 200% контролем качества. Каждая шина проходит обязательный визуальный и автоматический контроль. Продукция, не прошедшая контроль качества, направляется на утилизацию с перерезанной боковиной, что исключает возможность ее попадания в продажу.
В августе 2021 года Birinchi Rezinotehnika Zavodi получил сертификат соответствия международному отраслевому стандарту системы менеджмента в автомобильной промышленности IATF 16949:2016 и сертификат ISO 9001:2015.
Для справки
Birinchi Rezinotexnika Zavodi – первый шинный завод в Узбекистане, созданный в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации строительства завода резинотехнических изделий на территории свободной индустриальной зоны „Ангрен“».
Строительство завода стоимостью 200 млн долларов США было завершено в 2018 году. Его мощность составляет 3 млн автомобильных шин, 200 тысяч сельскохозяйственных шин и 100 тысяч погонных метров конвейерной ленты в год.
Шинный завод в городе Ангрен использует новое современное оборудование европейских и азиатских производителей, на заводе реализован полный цикл – от производства резиновых смесей, до вулканизации и контроля качества.