"Mahalla obodligi — yurt farovonligi"
30 aprel kuni O'zbekistonda "Mahalla obodligi — yurt farovonligi" umumxalq xayriya hashari bo'lib o'tdi.
Hashar o‘tkazish to‘g‘risidagi farmoyish “sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qo‘llab-quvvatlash maqsadida” Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan.
Hashar tashabbuskorlari “Mahalla” va “Nuroniy” jamg‘armalari, mahalla va keksa avlodni qo‘llab-quvvatlash, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirliklari, Yoshlar masalalari agentligi, mahalliy hokimliklar va keng jamoatchilik vakillari bo‘ldi.
O‘tgan umumxalq hasharida “Birinchi rezinotexnika zavodi” mas’uliyati cheklangan jamiyati jamoasi faol ishtirok etdi.
Uchastkalar, sexlar va bo‘linmalar ishchilari (350 dan ortiq kishi) hasharda ishtirok etishdi. Ariqlar tozalandi, daraxtlar va bordyurlar oqlandi, daraxt va butalarga shakl berildi. Shuningdek, "Yashil makon" loyihasi doirasida zavod xodimlari tomonidan ilgari ekilgan daraxtlar, butalar o'gitlantirilib, rayhon, qovun, tarvuz va turli xil manzarali o'simliklar ekildi.
Bahor faslida zavod hududining yanada musaffo, obod va ko'kalamzorlashishiga xayriya aksiyasining har bir ishtirokchisi o'z hissasini qo'shdi. Hashar natijalaridan barcha mamnun: atrof yanada go'zal va obod bo'ldi. Ahamiyatlisi, bunday ommaviy tadbirlar ishchilarning ekologik va umumiy madaniyatini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.

«Благоустроенность махалли — процветание страны»
30 апреля в Узбекистане прошел всенародный благотворительный хашар  «Благоустроенность махалли — процветание страны».
Распоряжение о проведении хашара принял Кабинет Министров «в целях пропаганды здорового образа жизни и поддержки слоёв населения, нуждающихся в социальной защите».
Инициаторами проведения хашара выступили фонды «Махалла» и «Нуроний», министерства по поддержке махалли и старшего поколения, жилищно-коммунального хозяйства, Агентство по делам молодёжи, местные органы власти и «широкая общественность».
Коллектив ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» принял активное участие в прошедшем всенародном хашаре.
Работники участков, цехов и подразделений (более 350 человек) очистили более сотни метров арыков, побелили деревья и бордюра, очистили площади от сухой травы и сорняков,  произвели санитарную обрезку деревьев и кустарников; подмели все дорожки и тропинки, благоустроили и убрались на производстве и в административных зданиях. Также в рамках проекта «Зеленое пространство» работники завода удобрили ранее посаженные деревья, посадили декоративные кустарники, райхон, дыни, арбузы и др.
Каждый участник благотворительной акции внес свой вклад в то, чтобы территория завода стала чище, по весеннему обновленной и благоустроенной. Результаты хашара не могут не радовать: вокруг стало красивее и лучше, но самое главное – это то, что такие массовые мероприятия способствуют повышению экологической и общей культуры работников, сплачивают наш коллектив.