"Sportni sev, sport bilan yasha!"
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan tashabbuslardan biri  хotin qizlarni jismoniy chiniqtirish, ularning sport sohasidagi qobiliyatlarining namoyon qilishlari uchun shart-sharoitlar yaratishdan iborat.  Shu maqsadda "Birinchi rezinotexnika zavodi" MChJ XKda Kasaba uyushma qo‘mitasi va jamoat tashkilotlari hamkorligida O'zbekiston Respublikasi davlat Mustaqilligining 32 yillik bayrami munosabati bilan "Yangi hayot uchun,Yangi O'zbekiston uchun" g'oyasi ostida xotin-qizlar o'rtasida "Sportni sev, sport bilan yasha!" shiori bilan quvnoq startlar sport musobaqasi tashkil etildi. Unda korxonaning seh va bo'limlaridan 5 ta jamoa o'zaro bellashishdi.
- Xotin-qizlar o'rtasida sportni yanada rivojlantirish davlatimiz miqyosida amalga oshirilmoqda, - deydi xotin-qizlar boshlang'ich tashkiloti raisi Oltinoy Sadiqova. – Jumladan ushbu sport musobaqalarini korxonamiz miqyosida muntazam ravishda o'tkazilishi xotin-qizlarimizning sog'lom turmush tarziga rioya qilishlari, bo'sh vaqtlarini unumli va mazmunli tashkil qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ishtirokchilar yugurish, arqonda sakrash, halqa ichida yugurish hamda to'p bilan yugurish kabi shartlar asosida qizg'in va murosasiz bahsga kirishishdi. Jamoalar barcha shartlarda munosib ishtirok etishdi.
Yakuniy natijalarga ko'ra,
- Sifat nazorati bo'limi jamoasi 1-o'rin,
Konveyer tasmalari ishlab chiqarish sexi  2-o'rin
-  Fizika va kimyo laboratoriyasi 3-o'rin
Bir so'z bilan aytganda, tashkil etilgan bu kabi sport musobaqalari ishchi-xodimlarning sportga bo'lgan qiziqishlarini oshirishga xizmat qiladi va sog'lom hayotni targ'ib qilishga muhim ahamiyat kasb qiladi.

"Люби спорт, живи спортом!"
Одной из инициатив, выдвинутых Президентом, является физическая подготовка женщин и девушек, создание условий для проявления их способностей в сфере спорта. С этой целью в сотрудничестве с профсоюзным комитетом и общественными организациями на ИП ООО «Birinchi rezinotexnika zavodi» по случаю 32-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан в рамках идеи «За новую жизнь, за новый Узбекистан" среди женщин и девушек были организованы спортивные соревнования - веселые старты под девизом "Люби спорт, живи спортом!". В нем соревновались 5 команд разных цехов и отделов предприятия.
- На сегодняшний день развитие спорта среди женщин осуществляется в масштабах нашей страны, - говорит председатель женской первичной организации Олтиной Садыкова. - В частности, регулярное проведение данных спортивных соревнований в масштабах нашего предприятия важно для приверженности наших женщин здоровому образу жизни, продуктивной и содержательной организации своего свободного времени.
Участники участвовали в напряженных и бескомпромиссных соревнованиях, основанных на таких этапах, как бег, прыжки через скакалку, бег по кольцу и бег с мячом. Команды показали хорошие результаты на всех этапах соревнования.
По итоговым результатам
1 - место - команда отдела контроля качества,
2 - место - присуждено девушкам цеха по производству конвейерных лент,
3 - место - женщины физико-химической лаборатории.
Словом, организуемые такого рода спортивные соревнования служат повышению интереса работников к спорту, играют важную роль в пропаганде здорового образа жизни.