Kadrlar malakasi muvaffaqiyatning kalitidir.
O'zlari uchun xodimni "o'sishni" afzal ko'rgan korxonalarning tajribasi shuni ko'rsatadiki, bunday kadrlar strategiyasi yaxshi natijalarga olib keladi.
"Birinchi Rezinotexnika Zavodi" MCHJ-eng yangi asbob-uskunalar va texnologiyalar bilan jihozlangan zamonaviy korxona yosh , malakali mutaxassislarga pul tikmoqda. Rahbariyatning faol kadrlar siyosati o'z xodimlarining bilim darajasini oshirish , ularni yanada ko'proq o'rganish , ularning martaba istiqbollarini kengaytirish, doimiy ravishda professional bilim, ko'nikma va ko'nikmalarni oshirishga qaratilgan. Ishlab chiqarishning barcha bosqichlarida xodimlarning malakasini oshirish zamonaviy muvaffaqiyatning muhim omilidir, "BRZ" MCHJ qisqa va uzoq muddatli maqsadlarga erishishda raqobatbardoshlikni oshirish zaruriyati hisoblanadi.
Ayni paytda "Birinchi Rezinotexnika Zavodi" MCHJ O'zbekiston Respublikasi oliy o'quv yurtlarida 10 nafar zavod xodimlariga kantrakt to'lovlarini to'lanishida amaliy yordam berdi. Ular Islom Karimov nomidagi Toshkent Davlat texnika universitetida (TDTU) va uning Olmaliq shahridagi filialida, Toshkent kimyo-texnologiya institutida (Toshhti) tahsil olmoqda.

Квалификация кадров – залог успеха.
Опыт  предприятий, где предпочитают «вырастить» работника для себя, показывает, что такая кадровая стратегия приносит прекрасные результаты.
ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» - современное предприятие   , оснащенное новейшим оборудованием и технологиями, делает ставку на молодых, квалифицированных специалистов. Активная кадровая политика руководства направлена на повышение уровня знаний своих сотрудников , на   поддержку   в их стремлении учиться дальше , расширять свои карьерные перспективы, постоянно повышать  профессиональные знания, умения и навыки. Повышение квалификации работников на всех этапах производства  - важный  фактор современного успеха, необходимость для повышения конкурентноспособности  в достижении краткосрочных и долгосрочных целей OOO «BRZ».
В настоящее время  ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi»  оплачивает контракты по обучению  в высших учебных заведениях Республики Узбекистан   10 сотрудникам  завода. Они учатся в Ташкентском Государственном Техническом Университете имени Ислама Каримова (ТГТУ)  и его  филиале в г. Алмалыке, в Ташкенском химико-технологическом институте (ТашХТИ).