"Birinchi Rezinotexnika Zavodi" MCHJ ma'muriyati va kasaba uyushmasi qo'mitasi "Yangi O'zbekiston" bog'iga ekskursiya tashkil etdi. O'zbekiston mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan park Toshkent viloyatining Qibray tumanida joylashgan. Zavodning 20 nafar xodimi, jumladan, tajribali ustozlar, ilg’orlar va yosh mutahassislar mustaqillik manumentiga tashrif buyurishdi.
Ma'lumot uchun: Agar yuqoridan nazar tashlasangiz, bog‘ning shakli ulkan daraxtning beshta shoxiga o‘xshaydi. Bu Harakatlar strategiyasining beshta ustuvor yo‘nalishini ifoda etadi.  Bu go‘zal bog‘da poytaxtimiz aholisi, Toshkent viloyati va barcha hududlarimizdan, xorijdan keladigan mehmonlar yayrab dam olishi, oilasi, farzandlari bilan birga mazmunli hordiq chiqarishi uchun barcha zamonaviy sharoitlar yaratilmoqda. Parkning Markaziy qismida mustaqillik monumenti joylashgan.
Biz ushbu bog’ni faqat televizorda ko'rganmiz, aslida esa bundan ham ajoyibdir. Chiroyli hiyobonlar, zo’r xizmatlar, qiziqarli arxitektura, hamma joylar obodonlashtirilgan va ko’kalamzorlashtirilgan – deydi konveyer tasmalari sexi hisobchisi Dilshoda Akulova.
Ekskursantlarning aksariyatini "qadim zamonlardan O'zbekistonning eng yangi tarixiga qadar bo'lgan eng muhim voqealar" nomli Markaziy yodgorlik tuzilmasi hayratga soldi. Majmuada sarkarda va jangchi, olim va mutafakkir, ma'rifatparvar jadidlarning obrazlari aks ettirilgan. Yodgorlik tinchlik va erkinlik, yaxshilik va farovonlik ramzi bo'lgan Humo qushining qanotlari bilan qoplangan.
Bog’dagi yaxshi ishlangan yo'llar bo'ylab yurib, “BRZ” MCHJ ning hodimlari kuz kuniga qaramay, atrofdagi go'zallikdan, issiq va tiniq ob-havodan to'liq bahramand bo'lishdi. Ko'p sonli ijobiy his-tuyg'ular va xotiralar bilan, ekskursiya dasturining ishtirokchilari yaxshi dam oldi. Kasaba uyushmasi qo'mitasi poytaxtdagi "Besh qozon" osh markaziga bayramona dasturxoniga taklif qildi.
Avtobusda korhonamiz hodimlari bir-birlariga O'zbekiston tarixidan qiziqarli ma'lumotlar berdilar, fikr almashdilar va so'nggi qiziqarli yangiliklarni muhokama qildilar. Ushbu ekskursiyadan "Birinchi Rezinotexnika Zavodi" MCHJ hodimlari katta his-tuyg'u, tasurotlar va xursandchilik bilan qaytdilar. Shu bilan birga esdalik uchun suratga tushdilar.
Safar ishtirokchilari, bu tadbirlar juda qiziqarli va foydali bo’lganligini e’tirof etishdi.
Korhonamiz ma'muriyati va kasaba uyushma qo'mitasiga qiziqarli va ajoyib safarni tashkil etgani uchun minnatdorchilik bildiramiz. Safardan olingan kuch-quvvat, albatta, yanada samarali, faol ishlarga chorlaydi, - deydi avtomobil shinalarini sinovdan o’tkazish laboratoriyasi  boshlig’i Abduqayum Sherbutayev.

Завершением «Недели старшего поколения» на ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» стала экскурсионная поездка по современным достопримечательностям столицы.
Администрация и профсоюзный комитет завода «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» организовали экскурсию в новый парк "Янги Узбекистан". Парк, созданный в честь 30-летия независимости Узбекистана, находится в Кибрайском районе Ташкентской области. Посетить достопримечательность и его главную изюминку-  монумент Независимости отправились 20 работников завода, среди которых опытные наставники, передовики и молодые специалисты.
Для справки: парк "Янги Узбекистан" сверху своей формой напоминает гигантское дерево, от которого отходят пять ветвей. Это символизирует пять приоритетных направлений Стратегии действий по развитию Узбекистана. Для парка из Италии были привезены тысячи саженцев деревьев. Сегодня в парке создаются искусственное озеро, спортивные и детские площадки, амфитеатр, фонтаны, объекты торговли и обслуживания, ремесленные магазины. В центральной части парка расположился монумент Независимости.
- Ожидания и реальность совпали. Мы видели данный парк лишь по телевизору, наяву все ещё лучше. Ухоженные прогулочные аллеи, добротный сервис, любопытная архитектура, благоустроенная территория, много зелени, чистота, - говорит учетчице цеха по производству конвейерных лент Дильшода Акулова.
Больше всего экскурсантов удивила структура центрального монумента, в котором запечатлены «важнейшие события, произошедшие с древних времён до новейшей истории Узбекистана». В комплексе отражены образы полководцев и воинов, учёных и мыслителей, просветителей-джадидов.  Монумент венчает образ раскинувшей крылья птицы Хумо, символизирующей мир и свободу, добро и благополучие. У подножия монумента высечены слова: «Вечная память всем нашим предкам, оставившим добрый след в истории народа».
Прогуливаясь по ухоженным тропинкам парка сотрудники завода BRZ в полной мере насладились окружающей красотой, теплой и ясной погодой, несмотря на октябрь. С огромным количеством положительных эмоций и воспоминаний, хорошо отдохнувших участников экскурсионной программы профсоюзный комитет пригласил на праздничный обед в среднеазиатский центр плова "Беш козон".
По традиции по пути следования автобуса специалисты рассказывали друг другу занимательные факты из истории Узбекистана, делились мнениями и обсуждали последние интересные новости. Экскурсия вызвала большой резонанс и душевный отклик у сотрудников ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi». Все были в невероятном восторге от увиденного, делились эмоциями, впечатлениями и делали фотографии на память.
По словам участников поездки, это был интересный и полезный досуг.
«Выражаем благодарность администрации и профсоюзному комитету за удивительную поездку, благодаря которой наш коллектив интересно и с пользой провел этот прекрасный день. Заряд бодрости, полученный от поездки, по-настоящему способствует дальнейшему плодотворному, активному труду, - говорит заведующий лаборатории по испытанию шин Абдукаюм Шербутаев.